Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?
Namaz kılmak için abdest almak farzdır. Abdest almak, namazın farzlarından biridir.Abdest alınmadan kılınan namaz da geçersizdir. Abdest demek belirli uzuvları organları yıkamak ve meshetmek demektir.Namaz kılmak Kuranı kerim okumak için abdest alınması gerekir.

Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin fazrlarından birincisi yüzü bir kere yıkamak yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır, İki kolu dirsekler ile birlikte bir kere yıkamak, Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek,Ayakları yandaki topuk kemikleri ile birlikte bir kere yıkamaktır.

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, topuklarıyla beraber ayaklarınızı yıkayın..Maide, süresi 6.ayet

Abdest nasıl alınır abdest alınışı sırasıyla aşağıdaki gibidir;

Abdest Nasıl AlınırNiyet ederek abdest almaya başlanmalıdır.Abdeste niyet şöyle yapılır;Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya denir.Ardından eüzu besmele çekilir;Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir.Eller bileklere kadar üç defa yıkanır.Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir.

Daha sonra sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır.Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır,Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başın üst kısmına ıslak elle dokunulur.Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, kısaca abdest nasıl alınır?

Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,Sol elin küçük parmağıyla, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir