Acımak Romanının Kısa Özeti

Bilindiği gibi Türkçe-edebiyat sınavında “roman özeti” soruları yer almaktadır. Bu tür sorularda, edebi açıdan önemli romanların özeti verilmekte ve doğrudan adları sorulmaktadır. Başka soru tiplerinde ise romanların içeriğine dolaylı yoldan yer verilerek, edebiyata getirdiği yeniliklerden söz edilerek, başka romanlarla türlü açılardan kıyaslanarak eserin veya yazarının adı istenmektedir. Eser-yazar eşleştirmeleri de bu soru kapsamında düşünülebilir.
Liselerde de Türk edebiyatı derslerinde roman özetlerine dayalı yazılı sınav ve ödevi sorularına sık sık yer verilmektedir. webbilge net, bu gereksinimleri gidermek için birçok eseri Türk ve dünya edebiyatlarının en tanınmış, klasikleşmiş, önemli romanlarının özetleri titiz bir çalışma ile siz sevgili öğrencilere sunuyor. Yararlı olmasını umuyor, başarılar dileriz.

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitabı Özeti

Zehra, çocukların hiçbir hatasını affetmeyen, içinde acıma duygu­su olmayan bir öğretmendir. Ancak iyi bir öğretmen olmasına rağmen öğrencilerine aşırı katı davranan bir ka­dındır. Onun bu şekildeki tutumundan dolayı Maarif Müdü­rü Tevfik Hayri Bey de son derece dertlidir. Müdür bir gün, Zehra Hanım’ı yanına çağırarak bir telgraf geldiğini ve İstanbul’daki babası Mürşit Efendi’nin çok hasta olduğunu söyler. Fakat  Zehra, bir yanlışlık olduğunu, babasının hasta ol­madığını söyler. Ama bu bir yalandır. Daha sonra izin alarak İstanbul’a gider. Yolda ba­basının, ailesine yaptıklarını, kendisini bir yatılı okula verip hiç aramadığını düşünür.

Eve gitiğide geç kalmıştır, çünkü babası onun adını sayıklayarak ölmüştür. Zehra onu gör­meyi istemez. Babasının özel sandığında bir günlük bulur. Günlüğü kuduğunda, asıl suçlunun annesi olduğunu farkeder , babasını yanlış tanıdığını anlar. Ook pişman olur. Artık acıma duygusu içine yer­leşmiştir . Mesleğine tekrar değişmiş bir insan olarak döner ve bir süre sonra da evlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir