Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

Ruh sağlığı yerinde olan insanların en önemli özelliklerinden birisi yakın ve uzak çevresiyle sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurmasıdır. Her ne kadar bir kişinin uzak çevresiyle ilişkisinin ve iletişiminin sağlıklı bir zemine oturması önemli olsa da yakın çevresiyle olan iletişimin sağlıklı olması çok daha önemlidir. Çünkü uzak çevre bireylerin toplumsal hayattaki işlevlerini sürdürebilmeleri açısından önemli iken yakın çevre sadece toplumsal hayata değil hayatın bütününe tutunmayı mümkün kılması anlamında alternatifsizdir. Yakın çevrede en önemli ve en yakın grup hiç şüphesiz ailedir. Bir kişi iş arkadaşlarıyla ne kadar uzun vakit geçirirse geçirsin, komşusuyla arkadaşıyla ne kadar samimi olursa olsun hayattan doyum alabileceği veya zorluklara karşı sabredecek gücü bulabileceği çevresi büyük oranda ailesidir. Bu nedenle ailede iletişimin sağlıklı bir zemine oturması için neler yapılabileceğine dair bazı konuları bilmek gerekir.Aile içinde sağlıklı bir iletişim, kişinin duygu, düşünce ve ihtiyacını kırmadan ve kırılmadan ifade edebilme becerisidir. Aile içi iletişimde incinen de inciten de olmamak için yapılması gereken çok fazla uygulama, bilinmesi gereken çok sayıda bilgi maalesef yoktur.

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

Ailede iletişim problemlerinin yaşanmasında en önemli neden aile üyelelerinin birbirini tanımamasıdır. Birbirini tanımayan insanların birbirini anlaması, birbirini anlamayan insanların da uzun süreli sağlıklı iletişim kurmaları fazla mümkün değildir. Birçok ailede eşlerin evlilikte yıllar içerisinde birbirine yabancılaşmaları, iş ilişkilerinin ve iletişimlerinin önüne almaları, çocuklarla ya temelde sağlıklı bir ilişki ve iletişimin kurulmaması ya da süreç içerisinde çocukların gelişimleri sonucu yaşadıkları değişimin anne-baba tarafından farkedilmemesi gibi nedenlerle aile üyeleri birbirlerinin dilini bilmez, birbirlerini anlamaz ve birbirleriyle anlaşamaz hale gelirler. Hiç şüphesiz bu sebepleri ortaya çıkaran en önemi faktör aile üyelerinin aile içindeki diğer bireyleri gerçekten tanımaya tanımaya çalışmaması ve bunun yerine zihinlerinde oluşturdukları kimlikleri ve özellikleri onlara atfetmeleri, onlardan kendi zihinlerindeki kalıplara göre davranmalarını ve yaşamalarını beklemeleridir. İkinci faktör ise bireyleri tanıdıktan sonra hep tanıdıkları gibi kalacakları yanılgısına sahip olmalarıdır. Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

Aktif dinleme, iletişimin temel bir tamamlayıcısı konumundadır. Aktif dinleyici olduğunuzda; çocuğunuza iletişim kanallarınızın açık olduğunu söylersiniz. Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini paylaşma ihtiyacı ya da arzusu olduğunu kabul edersiniz ve anlayışlı davranırsınız.

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?Birbirinizi dinlemek için zaman ayırın. Dikkat dağıtan şeylere mümkün olduğunca engel olun.
Kendi fikir ve beklentilerinizle uyuşmasa da çocuğunuzun söylediklerini kabul edin ve saygı gösterin.
Karşılaştığı problemleri çözmesi için çocuğunuza olanaklar yaratın. Cesaretlendirin ve kendisine yol gösterin
Kendi düşünce ve bakış açınızı bir yana bırakıp, kendinizi çocuğunuzdan bilgi alacak şekilde hazırlayın.
Duyduğunuz mesajı dinleyin  ve çocuğunuza tekrarlayın. Bu duruma “yansıtıcı dinleme” denir.
Çocuğunuz konuşurken göz kontağınızı sürdürün. Başınızı sallayarak ara sıra kendisine …Anlıyorum… ”gibi tarafsız tepkiler katarak ilginizi gösterin.Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı kısaca;

Unutmamak gerekir ki; iyi bir iletişim başkasını olduğu kadar kendimizi de anlama aracıdır. Ne derece olumlu iletişim varsa, o derece de kendimiz ve ötekiyle barışık oluruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir