Aile içi şiddetin nedenleri nelerdir

Aile içi şiddetin nedenleri kısaca

Evlilik, hayatın vazgeçilmez, fakat inişli çıkışlı kurumlarının en önemlilerinden biridir. Aile ocağında eşler, kesinlikle birbirini dövmemeli, kaba kuvvet uygulamamalı. Dayağın sözlü veya fiili olması fark etmez. Biri morartır, diğeri karartır. “Dayak, Cennet’ten çıktı” diyerek ona meşruiyet vermek büyük bir iftiradır. Zira Cennet’te dayak yoktur. Sonra, dayak iyi bir şey olsaydı Cennet’ten çıkar mıydı? Ya da “kocanın vurduğu yerde gül biter” denilmesi güle hakarettir. Kocanın vurduğu yerde, bitse bitse çürükler biter, yara bere oluşur. Dayak, Islam Dîni’nin getirdiği bir eylem değildir.

Aile içi şiddetin nedenleri nelerdir

Dayak, çok çok eskilere, hatta tarih öncesine kadar gider. Şiddetin, dayağın, suikastlerin tarihi, dünya nüfusunun birkaç kişiyi geçmediği döneme kadar uzanır. Öyle ki, Kâbil’in Hâbil’i öldürmesiyle başladığını söylemek mümkündür.

Islâm,var olan bu olguyu kaldırmaya çalışmıştır. Kur’an’ı en iyi anlayan ve uygulayan Sevgili Peygamberimiz hayatında elini kaldırıp hiçbir kadına ve kıza, eşlerinden hiç birine bir fiske dahi vurmamış, vuranları da: “Gündüz dövüp de gece beraber olan erkeklere şaşarım” diyerek kınamış ve lanetlemiştir. Hayatın her alanında olduğu gibi evlilikte de örnek ve model insan Hz.Muhammed (sas)’dir. Aile içi sorunlar, şiddet uygulayarak çözülemez. Insanların özellikle de kadınların şiddet, dayak, kötek, tağciz, yasak, önyargı vs. gibi yöntemlerle baskı altında tutulmaları aksi tesir yapar. Zira şiddet, şiddeti doğurur.

Aile içi şiddete son

Eşlerin birbirini dövmesi yeni değildir. Bizim ülkemize, özellikle de doğu bölgelerine ait de değildir. Bütün dünyanın sorunudur. Genç – yaşlı, Müslim-gayrimüslim, okumuş-okumamış, köylü-şehirli, unvanlı-unvansız, zengin – fakir, siyah-beyaz, şöyle veya böyle, bir şekilde karısını dövüyor. Ya da karısı kocasını haklıyor. Dayak yiyen kadın, gücü nisbetinde kendini savunabilmeli ve evini tımarhaneye çeviren kocasına karşı, kendisini korumasını bilmelidir. Hakkını da aramalıdır. Kadın, dayak yemeye mecbur ve mahkûm bir varlık değildir. Günümüzde şiddete uğrayan eş, hakkını ararsa yani ilgili de makamlara şikâyet ederse gereken ceza veriliyor. Son çare bu ise kullanılmalıdır. “Karı benim değil mi, hem severim hem döverim” diyen inatçı kocaların hakkından ancak meşru otorite gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir