Alın şekillendirme ve ilerletme

Alın şekillendirme ve ilerletme

Kafa kemiklerinin doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarının tedavisi de plastik cerrahinin bir dalı olan kraniyofasiyel cerrahinin uzmanlık alanına girmektedir. Kafatasındaki şekil bozuklukları genellikle bebeklik çağında fark edilirler ve başlıca iki nedene bağlı olarak ortaya çıkarlar.
Bebeğin anne karnındaki uygunsuz pozisyonuna bağlı olanlar genellikle ameliyat gerektirmeyen bir tedaviyle ya da kendiliğinden düzelirler.

Alın şekillendirme ve ilerletme

Kafa kemikleri arasındaki büyüme hatlarının erken kapanmasına bağlı olanlarsa şekil bozukluğunun yanısıra beyin gelişmesi ve görme sinirini olumsuz etkileyebildiklerinden ve kendiliklerinden düzelmediklerinden ameliyatla tedavi gerektirirler. Kraniyofasiyel cerrahi uzmanlarının beyin cerrahlarıyla ortaklaşa yaptıkları operasyonda kafa kemikleri kafatasının hacmini genişletecek ve normal bir görünüm kazandıracak biçimde şekillendirilirler. Bu tür şekil bozukluklarından birisi ‘Üçgen Kafa’ adı verilen durumdur (Resimde görüldüğü gibi).

Alın şekillendirme ve ilerletme

Alnın üçgen şeklinde ve dar olduğu doğuştan anomali (üstte); alın şekillendirme ve genişletme ameliyatı sonrası (altta)

Kafa kemiklerinin doğuştan veya sonradan oluşan şekil bozukluklarının tedavisi  plastik cerrahinin bir dalı olan kraniyofasiyel cerrahinin uzmanlık alanına giriyor. Kafa tasındaki şekil bozuklukları genelde bebeklik çağında fark edilir ve başlıca iki nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bebeğin anne karnındaki uygunsuz pozisyonuna bağlı olanlar genellikle ameliyat gerektirmeyen bir tedaviyle veya kendiliğinden düzelirler. Ancak kafa kemikleri arasındaki büyüme hatlarının erken kapanmasına bağlı olanlarsa şekil bozukluğunun yanında beyin gelişmesi ve görme sinirini olumsuz etkileyebildiklerinden ve kendiliklerinden düzelmediklerinden ameliyatla tedavi gerektirir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir