Allah İçin Ne Yaptın?

Allah Teala, “Namaz senin delilindir. dedi. “Oruç sana cennettir. Sadaka sana gölgedir ve zikir sana nurdur. Peki hangi ameli benim için yaptın?” buyurdu.

Nakledildiğine göre Allah (cc), Hz. Musa’ya şöyle buyurdu: Ey Musa! Benim için bir amel işledin mi?
Hz. Musa da: “Ey Rabbim! Namaz kıldım, oruç tuttum, seni zikrettim ve sadaka verdim” dedi.

Allah Teala, “Namaz senin delilindir. dedi. “Oruç sana cennettir. Sadaka sana gölgedir ve zikir sana nurdur. Peki hangi ameli benim için yaptın?” buyurdu.
Hz. Musa ise, “İlahi! Beni, senin için yapacağım bir amele beni yönelt” dedi.

Hak Teala da,”Sevdiklerini benim için sev, Sevmediklerini de benim için sevme” buyurdu.

Mekhûl eş-Şami’nin naklettiğine göre Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesselam) şöyle buyurmuştur: “Cenab-ı Hak, Hz. Musa’ya şöyle buyurdu: “Her kim namazdan sonra Ayetü’l-Kürsi’yi okursa ben ona rahmet ederim. O kişiye şükredenlerin sevabını veririm ve onun amelini sıddıkların ameli gibi kabul ederim. Rahmetin gölgesini de üzerinden eksik etmem.”

Hz. Musa, “İlahi! Kimler onu okumaya devam eder? diye sordu.

Hak Celle ve Ala, “Peygamberler, Sıddıklar ve şehidler devam eder” buyurdu.

Nakledildiğine göre yüce Allah, Hz. Musa’ya şöyle buyurdu: Ey Musa! Kullarıma beni sevdir ve benim nimetlerimi kullarıma anlat. Öyle olunca onlar da beni severler.

Hz. Musa, “Ya Rabbi! Herkes uykudayken kalkıp namaz kılan kişinin sevabı nedir? diye sordu.

Hak Teala şöyle buyurdu: Onun üzerine rahmetimi saçarım, kalbini nurlandırırım. Dualarını kabul ederim. Gece kıldığı namazın bir rekatını, gündüz kıldığı namazın yüz rekatı yerine yazarım. Onun için cennette bir saray yaparım.

Nakledildiğine göre Cenab-ı Hak, Hz. Musa’ya şöyle buyurdu: Ey Musa! Hz. Muhammed’in ümmetini üç isimle Keremli kıldım. Öyleki hiç kimseyi ve hiçbir ümmeti onlar gibi Keremli kılmadım. O isimlerle benden ne isteseler, istekleri kabul ederim.

Hz. Musa, “Ey Rabbim! O isimler nelerdir? diye sordu.

Hak Teala buyurdu: “Bismillahirrahmanirrahim” kelimesindeki üç isimdir.

Musa’nın (aleyhisselam) yanında gözleri görmeyen biri oturuyordu. Bunları işitince, “Ey Rabbim! Bu isimlerin hakkı için bana gözlerimi bağışla” diye dua etti. Yüce Allah, derhal o kişiye gözlerini bağışladı.

Tefsirciler şöyle demiştir: Cenab-ı Hak, Musa’ya (aleyhisselam), Tih çölünde bulunduğu kırk yıl boyunca bıldırcın eti ve kudret helvası verdi. Musa’nın (aleyhisselam) kavmi gelip ağaçların başında bekleşirdi. Sabah olunca kuşlar gelir, ağaçlara konup ve ötüşürdü. Güneşin doğmasına yakın bir vakitte bir yel çıkar, kuşların bütün tüylerini alıp giderdi. Güneş doğunca da yüce Allah’ın kudretiyle o kuşlar pişer, ağaçın altında bekleşenlerin önüne pişmiş olarak düşerdi. Onlar da yerlerdi.

Nakledildiğine göre Hz. Musa, “Ey Rabbim! Beni ‘kelim’ kıldın, Hz. Muhammed’i ‘habib’ kıldın. Kelim ile habip arasındaki fark nedir?” diye sordu.

Hak Teala, “Ey Musa! Kelim, bütün işi Allah rızası için olandır. Habip ise Allah’ın bütün işleri onun rızası için olandır. Diğer bir ifadeyle: Ey Musa! Kelim, Allah’ı sevendir, habip ise Allah’ın kendisini sevdiğidir” buyurdu.

Allah İçin Ne Yaptın?” için bir yorum

  • 20 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:11
    Permalink

    Allah’ın rızasını kazanmak için ilk olarak itikatımızı gözden geçirmeliyiz gerekiyorsa yeniden iman etmeliyiz bu konu hakkında gerekli bilgileri edinmek için mutlaka doğru kaynaklardan yardım almalıyız.Ayrıca tüm yaşantımızı gözden geçirmeli ve kendimize çeki düzen vermeliyiz helal ve haram konusunda çok dikkatli olmalı büyük küçük tüm günahlardan uzak durmalıyız.Allahın emirlerine uymalı haram ve yasaklarından uzak durmalıyız.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir