Allah’ın ziyafet ayı ramazan

Allah’ın ziyafet ayı ramazan

Onbir ayın sultanı mübarek ramazana kavuştuk çok şükür…Eskiden Ramazan ziyafet ayıydı; böylesine törensel, böylesine özenilerek hazırlanan sofralarda yemek yenilen tek aydı. İftar sofraları kahvaltılıklardan oluşan iftariyelerle, pidelerle, simitlerle donatılırdı; iftariyeler ufak tabaklarla tepsilere yerleştirilir, salata ve meyveler ayrı ayrı tabaklarda tepsinin etrafına dizilirdi. Orucun bozulmasının ardından çorba ile başlayan yemek böreklerle, et yemekleriyle sürerdi. Yemeğin sonunda mutlaka helva, baklava ya da güllaç çıkarılırdı. İftar sofrasında her zaman zemzem suyu ve Medine hurması olurdu.

Allah’ın ziyafet ayı ramazan

Manevi Bereket Sahurda…

Allah'ın ziyafet ayı ramazan
Allah’ın ziyafet ayı ramazan

Bereketli sahur ve iftar sofralarıyla ramazan, hayatımıza unutulmaz sevinç ve huzur kaynağı olarak geldi yeniden… Bu kıymetli günleri en güzel şekilde ihya edebilmek için Peygamber efendimizin tavsiyelerine kulak vermemiz gerekiyor. “Sahura kalkın, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.” (Buhari, Savm, 20.) hadisinden hareketle âlimler, imsak vaktinden önce yenilen bu yemeğin, oruca dayanma gücü verdiğini, maddi manevi bereketlere vesile olduğunu bildirmişlerdir. Hadislerdeki “maddi bereket”, Allah’ın sonsuz cömertliği ile sahura kalkanlara mükâfat olarak verdiği rızık genişliği ve mala bereket ihsan etmesi olarak; “manevi bereket” ise ecir ve sevap vermesi olarak yorumlanmıştır. Zira bir kimse sahura kalkarak, seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuş olur. (Zâriyât, 51/18.)
Böylesi manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Dolayısıyla maddi-manevi bereketleri olan sahur vakitlerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir