Anadoluya niçin uygarlıklar beşiği denmektedir?

Anadoluya niçin uygarlıklar beşiği denmektedir?
İç Anadolu Bölgesi Medeniyetler Beşiği…Yüzyıllardır sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar, zengin tarihi ve kültürel özellikleri harmanlayarak eşsiz bir zenginlik sunuyor. Her köşesinde başka bir değer barındıran Anadolu’nun, doğası, insanı ve yöresel değerleriyle öne çıkan parçası İç Anadolu misafir ettiği herkesi büyülemeye devam ediyor. Anadoluya niçin uygarlıklar beşiği denmektedir kısaca;
Büyük İskender’den Timurlenk’e kadar tarihin birçok ünlü simasını ağırlamış Anadolu platosunun bulunduğu coğrafyada Hattilerden, Hititlere, Frigyalılardan Galatlara, Romalılardan Bizanslılara, Selçuklulardan Osmanlılara kadar sayısız medeniyetin izlerine tanık olursunuz. Bu izleri dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde izlemek mümkün. Bir başka görülmesi gereken yer de Ankara’ya 200 km uzaklıktaki Boğazköy/ Alacahöyük Milli Parkı.

Anadoluya niçin uygarlıklar beşiği denmektedir?

Anadolu’ya uygarlıkların beşiği denmesinin nedeni tarih boyunca çok fazla uygarlıklar burada kurulmuştur. Yani dünya’daki en eski uygarlıklar Anadolu’da kurulmuştur. Anadolu’nun, göç ve ticaret yollarının üzerinde bulunması, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlaması, topraklarının da verimli olması ve bunlara ek olarak ikliminin insanların yaşayışına uygun olması gibi sebeplerden dolayı Anadolu zengin ve yüksek kültürlerin beşiği olmuştur. Karşılıklı kültür alışverişleri Anadolu’da uygarlıkların gelişmesini hızlandırmıştır.

Uygarlıklar beşiği Anadolu’da kurulan medeniyetler ise şunlardır:

HİTİTLER:

M.Ö 2000 yıllarında Anadolu’ya gelerek Kızılırmak çevresinde devlet kurmuşlardır.Başkentleri Çorum yakınlarındaki Hattuşaş ( Boğazköy) şehridir. Hititliler Suriye’yi ele geçirmek için Mısırlılarla savaşmışlardır.Bu savaşın sonucunda iki devlet arasında Kadeş Antlaşması imzalandı. Kadeş Antlaşması (M.Ö 1280) Dünya tarihinde iki devlet arasında yapılan ilk antlaşmadır.Hitit Devleti M.Ö 1200 yılında Anadolu’ya gelen Frigyalılar tarafından yıkıldı.

FRİGYALILAR:

M.Ö 1200 yıllarında Hititlerin yıkıldığı bölge üzerinde ve Ankara ,Eskişehir ,Afyon dolaylarında devlet kurdular. Devletin başkenti Ankara’nın Polatlı ilçesi yakınlarındaki Gordion şehridir. Frigyalılar krallarına Midas ünvanı verirlerdiTarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.Tarım ve hayvancılıkla ilgili sert kanunlar koymuşlar tarıma ve hayvancılığa zarar verenleri şiddetle cezalandırmışlardır.
Frigyalılar M.Ö 7.yüzyılda Kafkaslardan Anadolu’ya gelen Lidyalılar tarafından yıkılmıştır.

LİDYALILAR:

Gediz ve Büyük Menderes ırmakları arasında kurulmuştur.
Kral Giges zamanında bağımsız bir devlet kurmuşlardır.
Başkentleri Bugünkü, Manisa-Salihli yakınlarındaki Sard şehridir.
Ticaretle uğraşmışlardır.Kral Giges Efes’ten başlayıp Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu’nu yaptırmıştır.
Ticaretteki bu gelişmeler nedeniyle Lidyalılar tarihte ilk kez parayı icad ettiler.
Lidyalılar M.Ö 547 yılında Anadolu’yu işgal eden Persler tarafından yıkıldılar.

URARTULAR:

M.Ö 900 yılında Doğu Anadolu’da kuruldu. Başkenti Tuşpa (Van) şehridir.
Maden işlemeciliğinde ilerlemişlerdir. Tarımla ve hayvancılıklada uğraşmışlardır.Van ovasını sulamak için yaptıkları su kanalları günümüzde bile kullanılmaktadır. Urartu Devleti M.Ö 600 yılında Medler tarafından yıkılmıştır.

İYONYALILAR:

M.Ö 1200 yıllarında Yunanistan’dan göç ederek Ege kıyılarına yerleşen Akalar tarafından kuruldu.Akalar Ege kıyılarında 12 ayrı şehir kurmuşlar ve şehir devletleri halinde yaşamışlardır. En önemli İyon şehirleri İzmir,Efes,Milet,Foça’dır. Her şehrin başında farklı bir kral bulunuyordu.Bu sebeple hiçbir zaman güçlü bir krallık kuramamışlar ve ayrı ayrı şehir devletleri halinde yaşamışlardır.Siyasi birlik yoktur. İyonyalılar denizcilikte ileri gitmişlerdir.Ancak zamanla Lidyalıların,Perslerin ve Romalıların egemenliğine girerek kaybolmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir