Anne tipleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri

Anne tipleri veAnne tipleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri çocuklarıyla olan ilişkileri

Araştırmalara göre Türkiye’de toplumsal değerleri ve çocuklarıyla kurdukları ilişkiler göz önüne alındığında, altı farklı anne tipi mevcut görünüyor:

1- GELENEKSEL ANNE: Toplumsal kurallara sadık ancak çocuk yetiştirmenin ebeveynlerin ortak görevi olduğuna inanıyor. Babayı, çocuğunun sosyal ve eğitim hayatına dahil ediyor. Geniş aile terimine sıcak bakıyor ancak çekirdek aile olarak yaşamayı daha fazla tercih ediyor. Çocuğunun gelişiminde aile büyüklerinin desteğine ihtiyaç duyuyor.

2- HEVESLİ ANNE: Hayatından en mutlu olan, en genç anne tipini oluşturuyor hevesli anneler. Kariyerine önem veren, aile ve iş dengesini kurabilen, çocuk gelişimine de bir görev bilinciyle yaklaşan hevesli anne, kendisini sürekli geliştiriyor.
Çocuk bakımında ihtiyaç duyduğu destek ve bilgiyi ise, aile büyüklerinden ziyade uzmanlardan gidermeyi tercih ediyor.

3- ENDİŞELİ ANNE: Anneler arasında çalışma durumunun en yüksek olduğu grubu oluşturan endişeli anneler, çocuğunun ve ailesinin geleceğinden, ekonomik ve toplumsal güvenliğinden endişe duyuyor. Dolayısıyla ülke gündemine fazlasıyla duyarlı. Geleneksel yöntemleri çocuk yetiştirme süreçlerine uygulamaktan kaçınan endişeli anneler, eğitim sisteminden memnun olmadıkları için çocuklarıyla birebir zaman geçiriyorlar.

Anne tipleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri

Anne tipleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri
Anne tipleri ve çocukları

4- BİLİNÇLİ ANNE: Anneler arasında en yüksek sosyo-ekonomik statüye sahip olan bilinçli anneler, çocuklarının özgür ve yaratıcı bi-reyler olarak gelişiminin önünü açarken; sağlıklı ve organik beslenmelerine de dikkat ediyorlar. Çocuklarının arkadaşlarıyla ve arkadaşlarının aileleriyle tanışmaya istekli olmaları, çocuklarının özgürlük ve konfor alanını genişletmek için. Modern ve geleneksel ekolleri, harmoni içinde bir araya getirebilen bir grup.

5- ZORAKİ ANNE: Zoraki anne, anneliği bir görev olarak yaşıyor ve bu görevle pek de barışık olmadığı bir gerçek. Bununla birlikte, çocuğuyla geçirdiği anları sosyal medyaya taşımayı seviyor zira en azından görevini layıkıyla getirdiğinin bilinmesini, onaylanmasını önemsiyor. Zoraki anne, çocuğunu aile büyüklerinin müdahalesinden bağımsız, kendi başına yetiştirmeyi tercih ediyor.

6- MUHAFAZAKAR ANNE:
Gündelik ve sosyal hayatını inancına göre düzenleyen anne, statükocu bir yapıya sahip. Dolayısıyla, “ailenin reisi” gibi bir figürü onaylıyor; geniş aile yapılarına değer veriyor. Muhafazakar annelerin çok büyük bir oranı (yüzde 95) çalışmıyor. Çocuk bakımının sorumluluğunu paylaşmayan muhafazakâr anne, çocuğunun da değerlerini paylaşması için uğraşıyor.

Anne tipleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri
Anne tipleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir