Apandisit Belirtileri Nelerdir Nedir?

Küçük çocuklarda apandisit iltihabı nadirdir. Ortaya çıktığı zaman, tanısını koymak oldukça zordur, çünkü semptomlar büyük ölçüde sıradan bir mide rahatsızlığını taklit eder. Tipik bir olguda, ağrı umblikus (göbek) etrafında başlar ve birkaç saat sonra sağ alt karına inebilir (ya da karında başka bir yere ve hatta sırta; eğer apendiks “yanlış” yerdeyse), Ağrının olduğu bölgede hassasiyet de olabilir ve ağrı nedeniyle çocuk ağrının olduğu yere kıvrılarak yürür ya da ağrı topallamasına neden olabilir. Ağrı başladıktan sonra iştah kaybı ve ardından kusma olabilir. (Ağrıdan önce kusma daha çok gastroenterit ya da karın ağrısının belirtisidir). 38-38,5°C arasında düşük derecede ateş ve bazen artmış dışkılama (gazlı, az ve isal gibi sulu olmaya) olabilir.

Eğer çocuğunuzun semptomları, çok düşük ihtimalle de olsa, apandisitten şüphelenmenize neden oluyorsa doktora haber verin. Eğer ağrı birkaç saat sonra geçerse çocuğunuzun tamamen iyileştiği kanısına kapılmayın. Bu apandisitin patladığı anlamına gelebilir ve hala doktoru aramanız gerekmektedir.

Apandisitin sebebi; sindirim sisteminde oluşan bir enfeksiyonun apandisin ağzındaki tıkaması olur. Hastalık her yaşta görülebilir ancak daha çok 10 -30 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Yukarıda saydığımız durumlar herkeste görülmeyebilir. Yine de kuşkulandığınız bir belirti varsa ihmal etmeyin. En belirgin özelliklerini kısaca özetlersek; Ağrılar başladıktan sonra mide bulantısı, kusma,Ateş, Karın bölgesinin şişmesi, gaz çıkarmakta zorlanma ve gazla beraber görülen kabızlık/ishal, Ağrılı idrara çıkma ve Rektum bölgesinde ağrılar görülebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir