Aromatik Bitkiler ve Baharatlar

Aromatik Bitkiler ve BaharatlarBaharatları daha yakından tanıma serüvenimize pek bilinmeyen bir gerçeği hatırlatarak başlamamızda fayda var. Şöyle ki: Bizim baharat zannettiklerimizin bazıları esasında aromatik bitkitir. Yani baharatlar ile aromatik bitkiler birbirinden ayrılır. Hepsini baharat olarak anmakta tek bir sakınca olmazsa da aralarında bir takım farklılıklar bulunmaktadır ve bunları bilmemiz doğru kullanım açısından gereklidir.

Aralarındaki farklara değilmeden önce baharat zannettiğimiz belli başlı aromatik bitkilerin isimlerini zikredelim: maydanoz, kekik, dereotu, fesleğen, rezene, defne yaprağı, biberiye, Frenk soğanı, Kuzukulağı, nane, tarhun otu en yaygın kullandığımız aromatik bitkilerdendir.

Aromatik bitki tabirini açacak olursak yapraklarından veya meyvelerinden değişik lezzetler elde edilen ve farklı iklimlerde yetişebilen bitkiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu bitkilerin yaprakları taze, kurutulmuş, kıyılmış, kırılmış ya da dövülmüş şekillerde Yemeklerde, soslarda vb. kullanılabilmektedir. Bahsettiğimiz bu kullanım şekilleri baharatlar için de geçerlidir. Bu arada hemen hatırlatalım, baharatlar çoğunlukla tropikal iklimlerde yetişir.

Aromatik bitkilerden sonra bir de sık kullandığımız baharatları sayalım: toz kırmızıbiber, karabiber, tarçın, zerdeçal, safran, haşhaş tohumu, susam, zencefil, yenibahar, vanilya, kimyon, çörekotu, karanfil, anason, keten tohumu ,müskat cevizi, meyan kökü…

Bu iki kardeş grup arasındaki en temel fark; bir gruba ait bitkilerin sadece yaprak ve/veya meyvelerinden faydalanılırken diğer grubun bunlara ek olarak dalından, kökünden, gövdesinden, yumrusundan, tohumundan, çiçeğinden kısacası her şeyinden faydalanmanın mümkün olmasıdır. Ve bize bu imkanı sağlayan aromatik bitkiler değil baharatlardır. Bu arada baharatların aromatik bitkilere nazaran çok daha keskin bir aromaya sahip olduklarını özellikle belirtelim. Aromatik bitkiler genellikle yemeklere güzel bir koku kazandırırken baharatlar yemeklerin hem tadı hem kokusu üzerinde kuvvetli bir değişim meydana getirirler. Gelelim iki grup arasındaki belki de en önemli farka. Aromatik bitkiler; aromalarında bir kayıp meydana gelmemesi için yemeklere, pişirme sürecinin sonuna yakın ilave edilir. Baharatlar ise tam tersi pişirme sürecinin başlangıcında yemeklere katılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir