Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumları

Aşırı Koruyucu Anne Baba TutumlarıAşırı Koruyucu Anne Baba Tutumları

Baba uyarıcı, anne ise koruyucu mudur? Bu kadar basit değil, özellikle de günümüzde. Eskiden aile babası okul karnesi gelmeden önce hemen hemen hiç müdahale etmiyordu, ancak günümüzde karne gelmeden önce de çocuğa yardımcı olma konusunda daha istekliler. Ama baba bazen bu sorumluluğu üstüne almak için da erkekleri teşvik etmek işe yarar.
Çocuğun ona ne kadar benzediğini söyleyebilir ya da iyi yaptığı şeyleri övebilirsiniz. Tabii bazen de kadınlar erkeklerin bebeklerle oynamasından rahatsızlık duyuyor. Sanki eşleri erkeksi taraflarını kaybedeceklermiş gibi gördüklerini söylüyorlar.
Toplumun kültürel, siyasi ve ekonomik yapısı değiştikçe rollerde de değişmeler olur. Ülkemiz açısından bakıldığında anne baba rollerinde değişmelerin olduğunu söylemek mümkün. Eskiden babanın doğuma girmesi, özellikle küçük çocuğun bakımına katılması düşünülemezken, şimdi çok sayıda babanın bunu yaptığını görüyoruz.

Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumları

Bazı anneler çocukların bakımını paylaşmaktan kaçınıyor, çünkü yeri işgal edilmiş gibi hissediyor. Anne, çocuğuyla ilişkisini adanmışlık olarak yaşıyor. Özellikle de mesleki açıdan aktif değilse. Çiftler bu durumda aşk hayatlarında da zorluklarla karşılaşılabiliyor. Babaya yer vermek demek, ona sevgili olarak da özel vakit ayırmak, bir çift olarak tutkuyu sürdürmeye devam etmek demek.

Yetkinliği benimsememek

Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumları
Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumları

Anaerkil eğilim engelle karşılaşmadığında tuzağa düşürüyor. Özellikle eğitim konusunda baba, gücü çoğunlukla anneye bırakıyor. Çocuk uzmanlarının çoğunda da bu eğilim var. “Sosyal hayatta aktif olan birçok kişi eğitimde etkin kişinin kadın yani anne olduğu görüşünde ve babaya sadece yedek bir parçaymış gibi davranıyorlar” diyerek gözlemlerini paylaşıyor

Anneler ise çoğunlukla babaların görevlerini yeterince yapmadığından şikayetçiler. Ancak derinlemesine incelediğimiz zaman babalara kesin ve belirgin görevler vermemelerine rağmen sitem ettiklerini görüyoruz.

Farklı bakış açılarını kabullenin

Sakın unutmayın, bir baba kendi fikirlerine, arzularına sahiptir. Kendine göre babalığı ifade edebilir. Baba, diğer ebeveyndir, farklı ve eşittir. İdeal baba olmasını isteyemeyiz, ancak gerçek bir baba olması için onu bırakmalıyız. Günümüzde ebeveynliğe dair birçok farklı kültür var. Mükemmellik takıntısından sıyrılmalıyız. Çocuk babasıyla vakit geçirmeli. Çocuk farklı bakış açılarını görerek bir sentez oluşturmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir