Aspirin Vermek veya Vermemek

Çocukları tedavi ederken uymamız gereken basit bir kural vardır: aspirin vermemek. Erişkinleri tedavi etmek için çok faydalı olan aspirin yan etkileri sebebiyle çocuklarda önerilmez. Aspirinin viral hastalığı olan çocuklarda çok ciddi bir hastalık olan Reye sendromuyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Doktorunuz başka bir ilacı değilde özellikle aspirin vermediği sürece çocuğunuza aspirin vermemeniz daha uygundur.

Aspirin gibi asetaminofen de (ticari ismi:- Tilenol, Panadol, Liquiprin, Anasin-3) antipiretik (ateş düşürücü) ve ağrı kesici bir maddedir. Ancak aspirinin tersine pek yan etki oluşturmaz. Aşırı dozlarda bazen karaciğer hasarı yaptığı tatlı saptanmıştır. Asetaminofen damlalık, ölçekli kaşık veya bardakla alınabilecek sıvı formda; daha büyük çocuklar için çiğneme tableti şeklinde; ne sıvı ne de hap formunu alamayan çocuklar için fitil ve her ilaca karşı olan çocuklar için suda eriyerek çocuğun itirazlarını önleyen granüllü tablet şeklinde bulunmaktadır.
İbuprofen (ticari ismi: Avdil, Motrin) ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak asetaminofen kadar etkilidir ve anti-enflamatuar etkisi de vardır. Aspirin gibi mideyi rahatsız edebilir fakat çocuklarda kullanımı Reye sendromuyla ilişkili değildir. Çocuğunuzun doktoru bazı durumlarda bu ilacı vermeyi daha uygun bulabilir (halen çocukları kullarımı için reçeteyle alınması gereklidir).

Antipiretik bir ilacın ateş düşürücü etki göstermesi için gereken süre yaklaşık yarım saattir; asetaminofen 4-6 saat, ibuprofen 6-8 süreyle etki gösterir. İlaca yanıt, iki yaşından küçük çocuklarda daha büyük çocuklara kıyasla daha hızlıdır.

Tüm bu ilaçlar gerekenden fazla dozda alındığında tehlikeli olduğu için doktorun önerdiğinden daha fazlasını kullanmayın; ve dozlar arasındaki zaman içinde (tüm diğer ilaçlarda olduğu gibi) çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir