Ayakta Su Toplamasının Nedeni Nedir?

Ayakta Su Toplamasının Nedeni NedirAyakta su toplanmasının nedenlerinin en başında uygun ayakkabı giyilmemesi gelmektedir.Ayrıca bazı durumlarda ayaklar sürtünmeden, sıcaktan, kir ve nemden tahriş olur deri, su toplanmasına karşı savunmasız kalır bu durumda ayakların su toplaması kaçınılmaz olur.Uzmanlar böyle durumlarla karşılaşmamak için kişinin ayağına uygun sıkmayan rahat ayakkabı tercih etmesini öneriyorlar.Ayak bakımının da bu gibi sıkıntıların önüne geçmesinde büyük yararı olduğunuda hatırlatıyorlar.
Rahat olmayan ayakkabı nedeniyle tahriş nedeniyle ayaklarda su toplanması bir kaç gün içerisinde geçer.Aksi taktirde ayakta toplanan su geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.Yukarıda bahsedildiği gibi ayakta su toplanması ayağa uygun olmayan ayakkabı giyilmesi durumda olur yada ayakların sürekli rahatsız edici ayakkabıların içerisinde bulunması durumda görülmektedir.

Ayakta Su Toplamasının Nedeni Nedir?

Birçok kişi bu gibi durumla karşılaştığında mutlaka su toplayan ayaktaki suyu patlatır ki bu çok sakıncalı bir durumdur.Eğer küçük bir su toplaması ise kesinlikle patlatılmamalıdır.Fakat daha büyük ağrı veren bir su toplaması durumunda hijyenik bir şekilde suyu dışarı çıkarmak ağrının giderilmesi için iyi olacaktır.Ayrıca ayakta su toplanmaması için ayağa uygun ayakkabı seçilmesi gerekir.

Eğer ayaklardaki su kabarcıkları uzun süreli kalıyorsa ve geçmiyorsa bunlar bakterilere bağlı nedenlerden olabilir ve ciddi sorun teşkil edebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılacak en doğru şeyin bir doktora başvurmak olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Ayaklar insan vücudunun tüm yükünü taşımaktadır bu nedenle ayak bakımına daha fazla özen gösterilmelidir.Özellikle banyo sonrasında temiz ve yumuşak olan ayakları ayak kremi ile nemlendirmek gerekir.Bu durum ayaklarda oluşacak daha sonra can yakıcı durumlara neden olacak bir çok sıkıntıyı önlemeye yarar.Nemlendirilen ayaklarda nasır olmaz ayrıca bakımlı nemli ayaklar birçok sorunun önüne geçer.

Uzmanların tavsiyelerini dinliyerek ayağa uygun ayakkabı tercihi ve ayak bakımı ihmal edilmemeli.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir