Ayasofya neden önemli?

Ayasofya neden önemli?
Geçmiş yıllarda şehirlerin önemli ve görkemli kapıları vardı. Buradan girmeyen insanlar esasen o şehre girmiş sayılmazdı. İstanbul’a girmek isteyenler Ayasofya’nın kapısından adımlarını içeri atarlar. Dünya mimarlık tarihinin günümüze değin ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan ve mimarisi, ihtişamı ile işlevselliği yönünden Ayasofya dünyanın da sekizinci harikası olmuştur. Peki “Ayasofya’nın önemi nedir?” Ayasofya neden önemlidir?

Ayasofya neden önemli?
Ayasofya neden önemli?

Bilindiği gibi Roma İmparatorluğu döneminde insanları birleştirici bir ilke olarak Hristiyanlık öne çıkmıştı. O dönemde Doğu Roma İmparatorluğu yeni başkenti Konstantinopolis’te dinlerine ait büyük bir tapınağa ihtiyaç duydu. Hristiyanlığın patrikhane kilisesi olmak üzere o günün İstanbul’unda Ayasofya’nın inşaatına başlandı.

Ayasofya neden önemli?

Dünyanın en eski katedrali olma özelliğine de sahip olan Ayasofya ilk yapıldığı 360 yılından günümüze kadar pek çok savaş, deprem ve felaket yaşamış, tarih boyunca iki kez yıkılıp üç kez tekrardan yapılmış ve tarihin yaşayan bir hazinesi olarak varlığını sürdürmeyi başarmıştır. İstanbul’un fethedilmesiyle beraber Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans dünya tarih sahnesinden silinmiştir. Osmanlı padişahı II.Mehmet “Fatih”adını almış ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in hadisindeki onuruna erişmiştir. Osmanlı İmparatorluk olmuştur artk ve Müslümanların Hıristiyanlara karşı en büyük zaferi böylelikle gerçekleşmiştir.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle beraber camiye çevrilen Ayasofya, üzerine yapılan eklemelerle birlikte günümüzde müze olarak varlığını halen devam ettirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir