Ayvalık’da nerede ne yenir ?

Ayvalık’da nerede ne yenir ?

Ayvalık denince aklımıza hemen rakı-balık-Ayvalık üçlemesi gelir. Ege mutfağının en güzel lezzetlerini barındıran Ayvalık; ot ve deniz ürünlerinden yapılan çok zengin bir meze çeşitlerine sahip. Mezelerin bu kadar lezzetli olmasını sağlayan ise kesinlikle zeytinyağı. Bilindiği gibi bu bölgenin zeytini ve zeytinyağı meşhurdur. Bu nefis zeytinyağı ile lezzetlenen Ege otlarından bazıları istifno, radika, hardal otu, turp otu, arapsaçı, deniz börülcesi, kaya koruğu, sarmaşık.

Ayvalık'da nerede ne yenir ?Ayvalık’da balık ve diğer deniz ürünleri de yaygın olarak tüketilmektedir. Adaya özgü Papalina, daha çok yazın temmuz ortasında görülen küçük bir balık çeşidi. Gopez/kupa da tercih edilebilir. Ahtapot, sübye, midye gibi deniz ürünleri de tüketilmekte. Deniz ürünlerini çok tercih etmeyenler için bol kekikli ada köftesi bir seçenek olabilir. Biz balık ve deniz ürünlerini Şehir Kulübünde (Yörük Mehmet’in Yeri’ni) deneyimledik. Ayvalık merkezde eşsiz manzarası ile denizin üzerinde yemek yiyormuşsunuz hissini uyandıran Şehir Kulübü, balık ve meze çeşitleri için tercih edilen bir adres. Sübye yahni, ahtapot salatası, patlıcan böreği (patlıcanın üzerine lorlu bir karışım konarak kızartılarak hazırlanıyor), kabak çiçeği kızartması burada tattığımız lezzetlerden bazılarıdır.

Ayvalık’da nerede ne yenir ?

Cunda’da Nesos, Bay Nihat gibi popüler mekanları tercih edebileceğiniz gibi iç kısımda kalan mekanlarda lezzet keşine de çıkabilirsiniz. Mesela siz akşam yemeği için Cunda’da Ayna’yı tercih edebilirsiniz. Ayna konum olarak deniz kenarında değil Taş Kahve’nin hemen arkasında yer alıyor. Nohutlu ve arpa şehriyeli yoğurt çorbası, kabak çiçeği dolması, deniz fasulyesi salatası ile başladığımız tadıma asma yaprağında sardalya ve deniz ürünlerinden oluşan şımarık pilavla devam edelim. Limonlu ve lavantalı cheesecake ile bu lezzet şöleni tamamlıyor. Fırsatınız olsa menülerinin tamamını tatmak istersiniz, her şey o derece lezzetli yani.

Ayvalık'da nerede ne yenir ?
Ayvalık’da nerede ne yenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir