Bafa Gölü nerede hangi ildedir?

Bafa Gölü nerede hangi ildedir?Bafa gölü nerededir?

Büyük Menderes’in yarattığı harikalardan biri Bafa Gölü. Kıyısındaki Herakleia antik kenti, gölün Ege Denizi’nin bir körfezi olduğu dönemden kalma. Muğla ve Aydın il sınırlarındaki Bafa’nın etrafında uzanan yürüyüş rotaları, ziyaretçileri geçmişin efsaneleriyle dolu tarihi yerleşimlere götürüyor.

Aydın Söke’de, Büyük Menderes Nehri’nin Bafa (Çamiçi) Gölü’yle birleştiği Serçin Köyü sahilinde. Avdan dönen balıkçılar. Tekneler tek tek yanaşmaya başlar. Birçoğu balık dolu. Kıyıya yanaşır yanaşmaz ağlardaki balıkları tek tek çıkarmaya başlıyorlar. Bazı teknelerde kadınlar da var. Ailece balığa çıkmışlar.
Balıklar binlerce kilometrelik yolu geçip Cebelitarık Boğazı, Akdeniz, Ege hattını izleyerek iç sularımıza kadar geliyor. Ege’de Büyük Menderes Nehri’ni bir kanal gibi kullanarak Bafa Gölü’ne giriyorlar. Belli bir olgunluğa erişinceye kadar burada kaldıktan sonra üremek için tekrar tersine göç yolculuğu başlıyor.
Bir zamanlar Bafa Gölü’nün kıyısında yaşayanlar, yılan balığı sayesinde iyi gelir elde ediyormuş. Ama zamanla gölde yılan balığı azalmaya başlamış. Seksenli yıllarda ayda 50 ton civarında balık avlanıyor ve büyük bir kısmı da Avrupa’ya ihraç ediliyormuş.Bafa Gölü nerede hangi ildedir?Günümüzde ise ayda altı-yedi ton avladıklarında bayram ediyorlar. Balıkçılar genellikle ekolojik dengenin bozulmasından, gölün kirlenmesinden şikayet ediyor. Ama Büyük Menderes Deltası’nın ağzının hem doğal, hem de yapay nedenlerle tıkanmasının ve göle su giriş çıkışının kanallarla denetlenmesinin de balığın azalmasında payı var. Antik dönemde yörenin merkezi olan Herakleia kentinin kalıntıları üzerine kurulmuş olan köy, muhteşem Bafa Gölü manzarasına sahip. Kapıkırı Köyü sakinlerinin günümüzde de kullandığı antik patika, Myus ve Alinda antik kentleri arasında uzanıyor. Bu antik yolun döşeme taşları halen sapasağlam.

Bafa Gölü nerede hangi ildedir?

Aydın ve Muğla illerinin sınırları içindeki Bafa Gölü, Beşparmak Dağları’nın hemen dibinde yer alıyor. Ege bölgesinin bu en büyük gölü, geçmişte bir körfezdi. Antik dönemdeki önemini de buna borçluydu. Ancak Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyon zamanla körfezin önünü tıkadı ve Bafa Gölü meydana geldi. Göl, denizle olan ilişkisini Menderes Nehri aracılığıyla sürdürdü. En derin yeri 21 metre olan Bafa’nın etrafındaki dağlarda 8 bin yıl öncesine tarihlenen kaya resimleri bulunuyor. Göl kenarında yürürken attığım her adım bana mistik bir yolculuk yaptırdı. Bafa Gölü kenarındaki her şey o kadar canlı ki, insanın gözleri önünde adeta tarih yeniden canlanıyor. Taş döşeli antik yolların her biri farklı bir güzelliğe açılıyor. Küçük bir gezi sırasında hem Bafa Gölü, hem de antik kent hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir