Bahar Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir?

Bahar Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir?

Bahar aylarının ilk günlerinde kendinizi yorgun bitkin halsiz hissedebilirsiniz.Aşırı sinrlilik hali ve gergin tavırlarınız ile çevrenizdeki insanların tepkilerini üzerinize çekebilirsiniz.Bahar yorgunluğunu en kısa sürede atlatmanız mümkün.
Kış aylarının soğuk kasfetli havasından kurtulacağımız bahar aylarının hayalini kurarken sonunda bahar geldi her yer yemyeşil etrefımız cıvıl cıvıl gezip dolaşmanın tam zamanı diye düşünüp hayaller kurarken malesef üzerinizdeki yorgunluk halsizlik halini bir türlü atamıyormusunuz.Uyku düzensizliği yaşıyor vaktinde yattığınız halde sabahları uykunuzu alamadan yorgun olarak mı yataktan kalkıyorsunuz.Günlerin çok kısa olduğundan hiç bir işe yetişemediğinizden mi yakınıyorsunuz öyleyse bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz.Yorgunluğun nedenleri çok fazladır yorgunluğun nedeni bazen mevsimlerden kaynaklanabilir hal böyle olunca en belirgin yorgunluk bahar yorgunluğu olarak bilinir.

Bahar aylarının ilk günlerinde yaşanan yorgunluk gelip geçici kısa sürecek bir yorgunluktur.Bu durumu bu şekilde kabullenirseniz daha kısa sürede üzerinizden yorgunluk hissini atabilirsiniz.Eğer yorgunluğunuz çok şiddetli ve uzun sürüyorsa mutlaka bu yorgunluğun arkasından bedensel bir neden yahut ruhsal problemin olması kaçınılmazdır. Bahar yorgunluğunun belirtileri nedir?

Bahar Yorgunluğu Belirtileri

Bahar ayları ile birlikte ortaya çıkan yorgunluğun arkasında gizli bir depresyon, gözden kaçmış bir kansızlık, farkına varılmamış bir tiroid yetmezliği ya da vücudunuz her hangi bir yerine odaklanmış bir enfeksiyon hastalığı olabilir. Bahar yorgunluğunun belirtileri arasında ilk olarak baş ağrısı gelmektedir.Vücutta ağrılar bel ve sırt ağrıları boyun ağrıları görülebilir.Uyku bozukluğu uykusuzluk bahar yorgunluğunun belirtileri arasındadır.Ayrıca mide rahatsızlıkları ve bağırsak rahatsızlıkları görülebilir.

Peki bahar yorgunluğundan kurtulmak için neler yapılabilir.İşte bahar yorgunluğunu en kısa sürede atlatabilmeniz için uzmanların önerileri neler?

Yeni güne başlarken mutlaka gülümseyin güne gülümsiyerek başlayın gülümsemek sizi daha iyi hissettirecektir.Hayatı yaşamayı insanları sevin gününüzü güzel geçrmeye çalışın.Çevrenizdeki insanları kırmayın siz nasıl hassassanız etrafınızda bulunan insanlarda hassas olabilirler.

Kış aylarında bol bol tükettiğiniz meyveleri tüketmeye devam edin daha fazla sebze tüketmeye dikkat edin.Ayrıca yoğurt yemeyi ihmal etmeyin seviyorsanız kefir tüketebilirsiniz bu besinler sizin probiyotik yönden güçlendirecektir.Uyku düzeninizi bozmayın gece geç saatlerde yatmayın yetişkin bir insanın 7 veya 8 saat uyuması gereklidir.

Bol su içmeye özen gösterin en azından 2,5 litre su içmeye özen gösterin fazla yemek yemekten kaçının kafeinli içecekleri daha az tüketmeye çalışın.Sizi rahatlatacak bitki çayları içmeye çalışın papatya,rezene melisa gibi çaylar içebilirsiniz.Açık havada sabah erken saatlerde düzenli olarak yürürüş yapmaya çalışın.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir