Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktaları

Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktalarıBataryanın ömrünü uzatmak için püf noktaları.

Akıllı telefonlarımıza ne kadar çok güvenirsek, onlara en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda da bizi yarı yolda bırakma ihtimali o kadar yüksek olur. iPhone’unuzu nasıl kullandığınız ve hangi uygulamaları çalıştırdığınızla ilgili biraz farkındalığınızı artırarak, telefonunuzun pili boşaltma eğilimlerini azaltabilirsiniz. Hangi tip uygulamaların pilin ömrünü tükettiğine ve iPhone’unuzun pil ömrünü artırmanın hangi uygulamanın sürekli çalıştığını nasıl bulacağız?

En büyük pil tüketme kaynakları, her zaman kullandığınız uygulamalardır. Telefonunuzu, Facebook’u veya e-postanızı düzenli olarak kontrol etmek için kullanıyor musunuz? Dışardayken arkadaşlarınızla konuşmak için hızlı mesajlaşmayı kullanıyor musunuz veya Spotify’dan müzik dinliyor musunuz?

Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktalarıBunlar gibi birçok uygulama, arka planda sürekli bilgi araştırıyorlar, size yeni mesajlar bildiriyorlar veya veri indiriyorlar, bunlara bakmadığınız zamanlarda bile pil ömrünüzden yiyebilirler.
Ayrıca, ekranınızı aktif tutan veya akıllı telefonunuzun işlemcisini zorlayan uygulamalara karşı dikkatli olmalısınız.

Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktaları

Video oynatan uygulamalar ve oyunlar eğlenceli olabilir, ancak sert bir şekilde pil ömrünüzü kısaltılacaklardır. iMovie ve iPhoto gibi video ve fotoğraf düzenleme uygulamalarını çalıştırmak da çok güç harcar. Telefonunuzu bir el feneri olarak kullanmak yararlı olabilir, ancak ekran veya kamera laşını aktif tutmak, kesinlikle pilden beklentilerinizi söndürür. Pil kullanımınızın devam etmesi için bu uygulamaları tamamen kapatmanız gerekmiyor, ancak pilinizi tüketme olasılığının yüksek olduğunu bilmek pil kullanımını düzeltmenin ilk adımıdır.
Arka planda neyin çalıştığını öğrenmek için Settings> General> Back- ground App Refresh’e gidin.

Hangi uygulamanın pili tükettiğini nasıl bulabiliriz?

Peki uygulamalarınız pilinizi boşaltıyor mu? Neyse ki iPhone’unuz bunu kontrol etmenin kolay bir yolunu sunuyor. Settings> Battery’e gidin. Aşağı doğru kaydırarak, son 24 saatte her uygulamanın kullandığı pil yüzdesini görebilirsiniz.
Herhangi bir uygulamaya haifçe dokunmak, aktif olarak kullanılan uygulamanın pilden ne kadar harcadığını arka planda çalışan uygulamanın harcadığı pille kıyaslayarak gösterir. Arka planda kullanıma özellikle dikkat edin; bunlar, siz farkında bile olmadan pil ömrünü tüketen uygulamalardır.
Sürekli güncellemelere ihtiyacınız yoksa, bir uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Her uygulamanın otomatik yenilenmesini manuel olarak devre dışı bırakmak için Settings> General> Background App Refresh’e gidin.

Veri akışını ve indirmeyi sınırlama

Çok miktarda veri indirmek, sadece aylık kullanım hakkınızı aşmaz; telefonunuz o veriyi indirmek için çalıştığından, pil ömrünüz de azalır. Bu, pil ömrüyle ilgili endişe duyan herkesin büyük miktarda veri kullanan uygulamalardan kaçınmak isteyeceği anlamına gelir.
Bu konuda en yaygın suçlular akan video veya müzik servisleridir: Netlix, Hulu, HBO Go, YouTube, Pandora, Spotify, Google+ Hangouts, Skype ve FaceTime. Netlix ve Spotify gibi bazı servisler videoları ve müzikleri telefonunuza indirmenize izin verir. Yanınızda şarj aleti olmayacaksa, müzik ve videolarınızı önceden indirin.
Çoğunlukla metin tabanlı, e-posta ve sosyal ağlar gibi hizmetler bile sorun yaratabilir: telefonunuz yeni e-posta olup olmadığını sürekli olarak kontrol eder ve sosyal ağlar da fotoğralar ve videolarla doludur, Facebook bile otomatik olarak bu videoları oynatır. Metin tabanlı durum güncellemeleri (tweet’ler ve Facebook mesajları da dahil olmak üzere) küçük olsalar da, fotoğralar ve videolar daha büyük dosyalardır ve çok sayıda görüntüleme pil ömrünü çok azaltır.

Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktaları
Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktaları

Pil ömrünüz kritik durumdaysa, Facebook, Instagram, Tumblr ve Pinterest veya diğer resim yoğun web sitelerine göz atma sürenizi sınırlayın. Sadece bağlı kalmak sizin için yeterliyse, tam dolu bir pile sahip olana kadar fotoğraları ve videoları yüklemeyi bırakın.

Ücretsiz uygulamalar pilinizi tüketebilir

Ücretsiz uygulamalar cazip görünse de, bu reklam destekli uygulamalar reklam indirmek ve görüntülemek için en azından biraz fazla pil gücü harcarlar. Kendi deneyimlerimize göre, reklam indiren uygulamalar iPhone’larda en yüksek veri kullanımı açısından dördüncü sırada yer alıyorlar, yukarıda belirttiğimiz gibi, verileri indirirken piliniz onların ücretini ödüyor. Bataryanın ömrünü uzatmak için püf noktaları.
Her zaman kullanmak için yeterli olan bir uygulamayı seviyorsanız, telefonunuzu her açtığınızda reklamları indirmesi yerine, onu satın almak için bir ya da iki dolar ödemelisiniz. Bize güvenin: piliniz size müteşekkir olacaktır.

Uygulamaları kapatmayın

Kullanmadığınız uygulamaları kapatmak size pil ömründen tasarruf sağlayacaktır denir, ancak çoğu zaman bu işe yaramayacaktır. Apple’ın uzmanları da pil ömründen tasarruf etmek için uygulamalarınızı kapatmaya hiç gerek olmadığını söylüyorlar.
Gerçek şu ki, iPhone’unuz yardımınız olmadan da çoklu görev yönetiminde oldukça başarılıdır. Arka planda “çalışan” uygulamalar genellikle gerçekten çalışmıyorlardır; donuyorlar, onları tekrar tetiklemenizi bekliyorlar. Tek istisna, sizi yönlendiren navigasyon uygulamaları veya yeni postalar alan e-posta istemciniz gibi arka planda bir şeyler yapmak için tasarlanmış uygulamalardır.
Bununla birlikte, uygulamaların arka planda pili harcamalarına engel olmak için daha kolay yollar var. Bildirimleri, konum servisini ve arka planın yenilenmesini devre dışı bırakabilirsiniz, bunların hepsi bir uygulamanın pil kullanımını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir