Bayrağımız nasıl doğdu?

Bayrağımız nasıl doğdu?Bayrağımız nasıl doğdu?

Bayrak bağımsızlığımızın sembolüdür. Bir devletin varlığı, hakimiyeti, sınırları içinde ve dışında temsili bayrakla sağlanır. Ay yıldızlı bayrağımızdaki hilal “İslamiyet”i; yıldız “Türklüğü”; kırmızı renk ise toprağa karışan ecdadımızın kanını sembolize eder. Bayrak şerefimizdir…

Bayrağımız nasıl doğdu?

Türk bayrağının nasıl doğduğu ile ilgili birçok görüş vardır. Ancak bilinen ve kabul edilen en yaygın inanış şu şekildedir: 1. Kosova Savaşı sonrasında şehit olan Türk askerlerinin kanı bir çukurda toplanmıştır. Bu esnada gökyüzündeki Ay ve yıldızın yansıması bu kırmızı kan üzerinde belirmiş ve o günden sonra bayrağımız bu şekli almıştır. Bu savaşın yapıldığı tarihin gecesinde gökyüzünde Jüpiter ve Ay adeta yan yana yaklaşarak en nadir görüntüyü oluşturmuştur. Bağımsızlığımızın sembolü bayrağımız böyle doğmuştur.

Bayrağımız nasıl doğdu?Tarihte Hangi Bayrakları Kullandık?
Türk bayrağı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mes’ud tarafından Osman Bey’e gönderilen ak renkli sancak olarak görülmüştür. Yavuz Sultan Selim döneminde yapılan Çaldıran Savaşı’nda ise yeşil bayrak kullanılmıştır. Günümüzdeki halinin en yakın şekline ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Yıldızın beş köşeli olarak kullanılması ise 1842 yılında Abdülmecit dönemine denk gelir.

En Büyük Türk Bayrağı
En büyük Türk bayrağı Mersin’in Toroslar Belediyesince, yaklaşık 5 ton boya kullanılarak Toros dağlarının kente bakan yüzüne yapılan bayraktır. Bu bayrak 4 bin 532 metrekare alanı kaplamaktadır.

Kardeş Bayraklar
Azerbaycan’ın ve Tunus’un bayrakları Türk bayrağı ile benzerlik taşımaktadır. Azerbaycan’ın bayrağındaki yıldız eski Osmanlı bayrağındaki sekiz köşeli yıldızdır.

Bayrağımız nasıl doğdu?
Bayrağımız nasıl doğdu?

En Yüksekteki Türk Bayrağı
Ankara Cebeci’de bulunan 50. Yıl Parkı’ndaki bayrak, en yüksekte dalgalanan bayrağımızdır. 300 metrekare büyüklüğündeki en yüksek bu bayrağın direk uzunluğu 100 metredir.

Türk Bayrağı Kanunu

29 Mayıs 1936 tarihinde çıkartılan kanunla Türk bayrağının şekli ve ölçüleri kesin bir şekilde tespit edilmiştir. Eskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş olan bayrakları elinde bulunduran gerçek veya tüzel kişiler ile resmî kurum ve kuruluşlar bu bayrakları ilçelerde kaymakamlığa, illerde valiliğe, yurt dışında büyükelçilik veya başkonsolosluklara teslim ederler. Bu eski bayrakları yok etme işlemi; valinin belirleyeceği üç kişilik bir komisyonun gözetiminde, ay-yıldız ile kırmızı kumaşların kesilerek ayrılmasından sonra kırpma makinesinde veya kapalı alanda yakılmak suretiyle yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir