Bebek Gelişiminde Oynayarak Öğrenme

Bebek Gelişiminde Oynayarak Öğrenme

Bebekler doğumdan 3 yaşına kadar geçen sürede en hızlı büyüme dönemindedir. Bu sürede hızlı büyürler, öğrenirler ve değişirler. Bu nedenle ayına uygun oyuncaklar seçerek onun fiziki, psikolojik, sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bebek Gelişiminde Oynayarak ÖğrenmeBebeğinize sunacağınız ortamlar ne kadar zengin ise bebeğin tepkisel geri dönüşleri de o kadar zengin olacaktır. Bebeğinizin ayına uygun oyuncaklar almanız elbetteki gereklidir. Onu oyuncaklarla oynamaya (en doğru zamanı da kollayarak) teşvik etmelisiniz. Ancak onun sadece oyuncaklarla oynamasını beklememelisiniz. Siz de oyuna dahil olarak hatta oyuncakları renklendirerek oyun ortamı oluşturmalısınız. Örneğin peluş hayvanları farklı tonlarda seslendirerek bebeğinizin dikkatini çekmelisiniz.

Bebek Gelişiminde Oynayarak Öğrenme

Bebekler dünyayı tanırken ebeveynlerini taklit etmeye, onları tekrarlamayı severler. Oyun için de aynı kural geçerlidir. Önce basit oyunlarla başlayarak onun taklit etmesini bekleyin, sonra oyunu tekrarlayın. Oyunu iyice pekiştirdikten sonra kademe kademe biraz zorluk ekleyerek onların fikir yürütme ve sorun çözme yeteneğini geliştirir. Bebekler uzun süre izleyici olmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden onları her oyuna dahil etmeye çalışın. Oynarken bebeğiniz ile konuştum ve ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı açıklayınız. Çoğu zaman bebekler bizim düşündüğümüzden de çok daha fazla şeyi anlarlar ve bir oyun, etkinlik veya oyuncağın amacını ve kurallarını açıklamak güzel bir alışkanlıktır. Bebekler sözlü oyunları severler, bu yüzden dili oyunların bir parçası haline getirin.

Bebeklerle oyun oynamanın bebek gelişimine faydaları

Bebeklerin güven duygusunu geliştirir.
Benlik bilincini pekiştirir.
Sorumluluk duygusunu geliştirir.
Özgüvenli yükseltir.
Hem ebeveynlerin bebeklerinin hem de bebeğin kendi yeteneklerinin farkına varmasını sağlar.
Kendi sınırlarını öğretir.
Kurallara uymanın önemi öğretir.
Epey sakinleştirir, mutlu eder.
İletişim becerilerini pekiştirir.
Sayısal ve sözel zekşsını geliştirir.
Bebeğe dinlenmeyi öğretir.
Enerjilerini atmalarını sağlar.
Sevme ve sevilme duygularını geliştirir.
Kendini ifade etme yönlü geliştirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir