Bebek ve Çocuklarda Yabancı Cisim Yutulması

Bebek ve Çocuklarda Yabancı Cisim YutulmasıMadeni para, misket ve benzeri küçük cisimler: Eğer çocuğunuz böyle bir cismi yutmuşsa, ancak herhangi bir şekilde sıkıntı çekiyor gibi görünmüyorsa yapılacak en iyi şey cismin sindirim sisteminden geçmesini beklemektir. Ancak çocuğunuza Karbonatlı su ya da soda vererek yemek borusuna takılmış olabilecek cisimleri yerinden oynatmayı deneyebilirsiniz. Çoğu çocuk yuttuğu küçük cisimleri 2 ila 3 gün içerisinde dışkılarıyla çıkarırlar.  Cisim çıkana kadar çocuğun yaptığı dışkıları kontrol edin. Ancak eğer çocuğunuz böyle bir cismi yuttuktan sonra yutkunmakta güçlük çekiyorsa veya göğsünde ağrı hissediyorsa ya da sonradan göğüs veya boğaz ağrısı, hırıltılı solunum, öğürme, aşırı salya çıkarma, kusma veya yutma güçlüğü ortaya çıkarsa cisim yemek borusuna takılmış olabilir. Hemen doktorunuzu arayın ya da çocuğunuzu acil servise götürün. Böyle bir durumda genellikle özel bir aletle veya yemek borusunu balonla genişleterek cismi yerinden çıkartmak mümkün olabilir; aksi takdirde cerrahi müdahaleye gerek gerekebilir.Eğer çocuğunuz öksürüyor veya nefes alıp vermekte güçlük çekiyor gibi görünüyorsa, cidim yutulmaktan ziyade nefes borusuna kaçmış olabilir. Bu gibi bir durumda nefes borusuna cisim kaçmasını tedavi edermiş gibi davranın. Küçük, pillerin yutulmasının tedavisi özel ilgi gerektirir.

Küçük piller: Eğer çocuğunuz herhangi küçük bir pili yutarsa doktorunuzu arayın. Pilin yemek borusunda takılmadığını görmek için bir röntgen çekilmesi önerilebilir veya bekle-gör  şeklinde bir yaklaşım uygulanabilir. Çocukların büyük çoğunluğu hiçbir problem yaşamadan yuttukları pilleri sindirim sistemlerinden çıkarırlar. (%61’i 2 gün içerisinde,  %86 sı 4 gün içerisinde) Eğer herhangi bir belirti görülürse genellikle sindirim sistemi kaynaklıdır ancak bazen bir döküntü gelişebilir. Eğer pil yemek borusuna takılırsa endişelenmek gerekir.Bebeklerde Yabancı Cisim Yutulması.

Sivri cisimler: Eğer yutulan cisim sivri uçlu (iğne, toplu iğne, balık kılçığı, sivri uçlu bir oyuncak gibi) ise hemen tıbbi yardım isteyin. Çıkartılması gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir