Bebekler beynimizi etkiliyor

Bebekler beynimizi etkiliyor..

Araştırmalara göre, dünyaya geldiklerinde uzun süreli bakıma muhtaç olan bebeklerin sevimlilikleri bütün duyularımıza hitap ediyor. Kokuları bile beynin ödül mekanizmasını aktif hale getiriyor.
Bebekler beynimizi etkiliyorİnsan bağımlı, bakıma muhtaç şekilde geliyor dünyaya. İlk birkaç ay başını bile dik tutamıyor. Oturması altı ayı, ayakta durması dokuz ayı buluyor. İlk adımlarını ise bir yaş civarında atıyor. Hayvanlar alemine bakıldığında zürafalar, atlar dünyaya geldikten kısa süre sonra ayağa kalkıp dolaşabiliyor. Yeni yumurtadan çıkmış ördekler suya atlayıp annelerinin arkasından yüzebiliyor. Yumurtadan çıktıklarında anneleri yanlarında olmayan deniz kaplumbağaları okyanusa doğru ilerliyor, dalgaların arasına atlıyor ve yüzüyorlar. İnsan çok zeki ancak, çok aciz olarak doğuyor. Pek çok şeyi öğrenerek yapması gerekir. Hayatı boyunca hiç yuva görmemiş bir dokumacı kuş, kendi türüne has karmaşık yapılı yuvayı yapabiliyor.
Yumurtadan çıktıktan sonra izole edilen yavru örümcekler, kendi türlerine ait ağları normal şekilde yapabiliyor. Bebeklerin ise öğrenmesi gereken çok şey var. Uzun süreli bakıma, desteğe ve ilgiye muhtaç olan bebekler çok sevimli olmasalar belki de ihmal edilirlerdi. Oxford Üniversitesi’nde bilim adamlarının, yaptıkları bir araştırmaya göre, bebeklerin sevimlilikleri bütün duyularımıza hitap ediyor. Büyük yuvarlak gözler, vücuda göre çok büyük bir baş, şişkin yanaklar, küçük bir burun ve küçük çene bebeklerin sevimli görünmelerini sağlıyor. Peki ya bebek kokusu?

Bebekler beynimizi etkiliyorAnne ve bebek arasındaki kimyasal iletişim sinyallerinin çok kuvvetli olduğunu ifade ediliyor. Yapılan deneylerde her biri on beş kadından oluşan iki gruba tanımadıkları, yeni doğmuş bebeklerin kokusunu koklatarak beyinlerini görüntülendi. İlk gruptakiler, deneylerden üç-altı hafta önce doğum yapmıştı. İkinci gruptakiler ise hiç doğum yapmamıştı. Bebek kokusu, kadınların beyinlerindeki ödül merkezlerinin aktif hale gelmesine neden oldu. Doğum yapmış kadınlardaki aktivite ise daha fazla oldu.

Bebekler beynimizi etkiliyor
Bebekler beynimizi etkiliyor

Bebek kokusuyla aktif hale gelen bu merkezlerin, genelde çok açken yemek yendiğinde veya madde bağımlılarının ilaçlarını almasıyla da aktif hale geldiğini belirtiyor. Psikiyatriler bu konuda şöyle diyor; Bebek bakmak yavaş, dikkatli, temkinli ve uzun süreli prososyal davranışlardan oluşan karmaşık bir koreografi içerir ki, bu temel beyin haz sistemlerini tetikler. Bunlar yemek yerken, müzik dinlerken olduğu gibi hep keyifli deneyimlerde devreye girer.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir