Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

Parmak Emmek

Çocuğun emzirilmenin şevkatli korumasından çıkıp soğuk, kaba ve yabancı bir dünya ile tanışmasında bazen destek için bir arkadaş getirmesinin yardımı olur. Bu arkadaş kulakları kopmuş bir oyuncak hayvan, eskimiş bir battaniye veya güven verici bir başparmak olabilir. Ne olursa olsun bebeğe bilinmeyeni keşfederken ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlar. Aynı zamanda tanıdık bir şeye sarılmak onun anne ve babasından uzak kalabilmesine de yardım eder.
Tahmin edilebileceği gibi, çocuk parmak emmeye en fazla içindeki bağımlılık ve bağımsızlık çatışmasının yoğun olduğu zamanlarda İhtiyaç duyar veya diğer tüm güven nesnelerinde olduğu gibi, yorgun olduğu zamanlarda, kendini kötü hissettiğinde, kötü havalarda veya sıkıldığı zamanlarda tercih eder. Çoğu çocuk parmak (yumruk) emmeyi ilk yaşlarının sonunda bırakırlar. Ancak birçoğu bu rahatlatıcı alışkanlığın keyfini bir süre daha çıkarırlar çıkartırlar.
Bu yaşlarda parmak evlenmek normaldir ve ılımlı olursa çocuğa bir zararı olmaz, dolayısıyla bunun için bir şeyler yapmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ebeveyn baskısı bu alışkanlığı daha arttırabilir veya daha bağımlı hale getirebilir. Eğer diğer insanların ne düşünecekleri konusunda endişe ediyorsanız, etmeyin. Her şeyden önce, parmak emmek eskisi kadar olumsuz karşılanmamaktadır. Bugün iyi eğitimli ebeveynler, parmak emmeyi çoğunlukla normal bir konfor alışkanlığı olarak kabul etmektedirler ve bunu duygusal bir dengesizlik olarak saymamaktadırlar. İkincisi, kimin ne düşündüğü çok önemli değildir, asıl önemli olan sizin davranışlarınızdır. Ondan gelen parmak emme seslerini, kibarca duymamazlıktan gelin.
Parmak emmenin normal ağız ve diş gelişimini bozacak konusunda endişelenmeyin. Bir çok uzman bunun bir problem yaratmayacağını söylemektedir; tabii ki Çocuğunuz her gün ve gün boyunca emmeyi sürdürmüyorsa. Çoğunlukla dört yaşına kadar bu alışkanlık son bulur. Parmak emme Sonucu bazı çocukların parmaklarında olan kızarıklık ve tahriş için de endişe etmeye gerek yoktur.
Diğer kendini rahatlatma davranışları gibi parmak emme de ailenin müdahalesi olmaksızın üç yaş civarında azalmaya başlar. Eğer parmak emme davranışı çocuğunuzun konuşmasını, yemek yemesini, oyun oynama ve öğrenme için ellerini kullanmasını engelleyecek kadar şiddetliyse aşağıdaki önerilere göz atın.

Bebeğiniz dünya parmak emme şampiyon olmalı. Büyük zorlukla parmağını ağzından çıkartıyor. Endişelenmeli miyiz?
Endişe değil, fakat biraz hareket gerektirebilir. Ara sıra parmak emekten farklı olarak sürekli parmak emmenin ağız ve diş sağlığı için kalıcı hasarları olabilir. Bu alışkanlığın ağzında bir hasar bırakmaması için sizin ve çocuğunuzu, birlikte çalışmanız gerekmektedir.
Parmak emdiği zamanlarda bunu engelleyecek aktiviteler hazırlayarak çocuğunuza yardım edebilirsiniz. Örneğin iki elini birlikte kullanması gereken aktiviteler: parmak boyası, sallanan ata binmek, diğer oyuncakları sürmek, salıncakta sallanmak, Yakalamaç oynamak, ekmek hamuru yoğurmak vb. Soğukta dışarı çıkarken ona eldiven giydirin, ona bol bol sevgi ve ilgi gösterin ve onun yeterince dinlendiğinden ve uyuduğundan emin olun.

Eğer bunlar başarısız olursa, söylenmeye başlayıp, baskı kurmaya kalkışmayın. Çocuğunuzun doktoru ve ve eğer varsa diş hekimi ile durumu değerlendirin. Büyük bir çocuk için parmak emmeden kurtulmak için daha fazla zamana ve sabra ihtiyacınız olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir