Berat Kandili rahmet mağfiret gecesidir

Berat Kandili rahmet mağfiret gecesidir..

Mağfiret Gecesi Berat Kandili; Şaban ayının 15. gecesdir. Bu mübarek geceye bereketli ve feyzi bol bir gece olması, günahların af edilip temize çıkarılma nedeniyle “kurtuluş gecesi” ve kulların ihsana ermeleri sebebiyle de “rahmet gecesi” gibi isimlerle anılır. Bu geceyi ibadetle geçirmenin büyük sevabı vardır. Hz. Aişe r. anha validemiz Berat gecesi için şöyle demiştir:

Allah’ın Resulü bir gece kalktı, namaz kıldı. Namazda secdeyi o kadar uzattı ki öldü sandım. Elimle ayağına hafifçe dokundum. Kımıldadı, sevindim. Tekrar döndüm. O uzun secdesinde şöyle dua etmekteydi:

“Allahım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyor, senden yine sana sığınıyorum. Şanın yücedir. Sana yaptığım övgüyü, senin kendi zatına yaptığın övgüye denk bulmuyorum. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim.”

Berat Kandili rahmet mağfiret gecesidir

Mübarek olan bu gecenin diğer bir ismi de mağfiret gecesidir. Fakat, yine hadisi şeriflere dayanarak şu kişilerin bu mağfiretten istifade edemeyecekleri belirtilmiştir:

  • Allah’a şirk koşanlar.
  • Babasına ve annesine asi olanlar.
  • Komşu ve akrabayla ilişkiyi kesenler.
  • Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenler.
  • İçki içmekte ısrar edenler.
Berat Kandili rahmet mağfiret gecesidir
Berat Kandili rahmet ve mağfiret gecesidir

Şunu da belirtmek gerekir ki, Cenabı Hakk’ın mağfiretinden nasibi olmayanlar böyle gecelerin affına rağmen tövbe etmemekte ısrar edenlerdir. Kibirine yenik düşenlerdir.

Resulullah sallallahu aley vesellem berat kandilinin fazileti için şöyle buyurmuştur: Şaban’ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, “Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” buyurmuştur (İbn Mace, “İkame”, 191)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir