Besin Alerjisi Olan Çocuğun Ev Dışındaki Durumu

Besin alerjisi veya toleranssızlığı olan çocuklar için partiler ve arkadaşlarla dışarı çıkmaları hayal değildir. Ancak özel önlemlerin alınması gerekir. İlkin, çocuğunuza bazı besinlerin yasak olduğunu belirtin ve konuşmaya başladığında “süt içmem yasak; teşekkür ederim” gibi bazı cümleleri söylemesini sağlayın. Ortam uygun olduğunda çocuğunuzun yiyeceklerini kendiniz hazırlayın. Değilse, çocuğunuzun yiyemeyeceği besinleri ev sahibesinin önceden bilmesini sağlayın. Her iki durumda da, gerek çocuğunuzun gerekse ev sahibesinin bu yiyeceklerden “bir ısırık” bile alınmasının yol açabileceği sonuçları anladığından emin olun. Bu yiyeceklerin genellikle etikette belirtildiğini (Etiketleri dikkatlice okumak çok önemlidir) söyleyin ve çocuğunuzun yanlışlıkla anaflaktik reaksiyona yol açan bir şeyi yemesi durumunda neler yapılması gerektiğinin iyice bilinmesini sağlayın.

Besin alerjisi teşhisi koymak zordur. Çünkü geç başlayan reaksiyonlara da neden olabilir. Fakat devamlı veya tekrarlayan semptomların olması, bunun besinle ilgili olabileceği şüphesi, ailede alerjik hastalık öyküsü olması, değişik organ semptom ve bulgularının olması şüphelendirir. Hastanın öyküsü ayrıntılı alınıp sistemik muayene yapıldıktan sonra tanıya yardımcı tetkiklere geçmek gerekir. Alerji deri testi, serumda özel allerjenleri arayan spesifik IgE düzeyi tayini, bazofil histamin salınımı testi, oral besin yükleme testi gibi testler kullanılır.Besin Alerjisi Olan Çocuğun Ev Dışındaki Durumu

Çocuklarda, besin alerjilerinde % 90 civarında sorumlu olan besinler; süt, yumurta, fındık fıstık türü kuruyemişler, soya ve buğdaydır. Geri kalan %10’dan sorumlu olan besinler ise tohumlar, susam, deniz ürünleri, meyve ve sebzelerdir.

Meyve ve sebzelerle görülen alerjik reaksiyonlar genellikle hafif ve geçicidir. Bir besine karşı alerjisi olan bir çocukta bir başka besine de alerji gelişme riski %50-60, puberteden önce inhalan allerjenlere karşı alerji geliştrime riski % 80’in üzerindedir.

3 yaşından sonra süt alerjisinin, 10 yaşından sonra da yumurta alerjisinin %80’i geçmektedir. İlk yaşta fıstık alerjisi olanların %80’inde, 5 yaşında halen fıstık alerjisi olanların hepsinde fıstık alerjisi devam etmektedir.

kaynak: pediatri com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir