Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına nasıl yardımcı olur?

 Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına nasıl yardımcı olur?Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına nasıl yardımcı olur?

Birçok insan bebekleri uyurken herhangi bir sesin onları uyandırabileceğini düşünerek oldukça dikkatli davranır. Uyuyan bir bebeği uyandırabilecek birçok ses varken, onları yatıştıracak da birçok ses vardır. Bebeğiniz rahimdeyken, bulunduğu ortam sessiz değildi. Eğer bir köpeğiniz ya da büyük çocuğunuz varsa, kalabalık bir çevrede çalışıyorsanız ya da müzik dinliyor veya televizyon izliyorsanız, bebeğiniz tüm bunları rahim duvarının ardından duyuyor. Buna ek olarak, kalp atışlarınız ıslık gibi ses çıkarıyor, atardamarlarınızda kan dolaşıyor ve sindirim sisteminizin sesi gurultu şeklinde çıkıyor. Ve bu gürültülü bir çevre içeren doğum öncesi hikayesi doğum sonrasında birçok bebeğin rahatlamasına, uykuya dalmasına- ve uykuda kalmasına- sessiz bir odadan daha çok yardımcı oluyor. Ama bu biraz da hileli bir ses…

Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına nasıl yardımcı olur?

Bebeğiniz dış dünyadan kalbinizin gümbürtüsünü ve küt küt atışını nasıl duyuyor bir düşünün… Beyaz gürültü eşdeğer olan birçok frekansı bir arada barındırır bu nedenle bireysel sesler duyulmaz. Bunun yerine, belirsiz bir arka plan gürültüsü görevi gören, harmanlanmış bir ses karışımı ortaya çıkar. Bir pervanenin vızıltısı, sahile vuran dalgaların bir ileri bir geri çıkardığı ses ya da geniş kapsamlı bir toplantıdaki boğuk sesler buna örnektir. Bebeğiniz ister kolayca uykuya dalsın isterse de güçlükle, beyaz gürültü birçok yolla ona yardımcı olacaktır.

İlk olarak, nazik, tutarlı bir ses onu yatıştırarak uyutacaktır. Başlangıçtan itibaren, yetişkinler bebekleri sakinleştirmek için ‘pişş, pişş’ sesini kullanırlar. Bu annenin kalp atışını taklit eden bir sestir ve işe yarar.
Bebek bu tarzda bir ses duyduğunda, rahatlamak ya da uykuya dalmak için ona odaklanır. Beyaz gürültü sesleri aynı zamanda bebeğinizin uyanmasına neden olacak tabak tıngırtısını, telefon zili ya da köpek havlaması gibi sert sesleri maskeler. Genellikle, bu çok büyük bir patlama sesi değil fakat onun aniden uykusundan sıçramasına sebep olacak ses değişimleridir. Arka plandaki beyaz gürültü, bu ani ve keskin sesleri gizler. Bu, uyku döngüsü arasında da köprü görevi görebilir.

 Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına nasıl yardımcı olur?
Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına nasıl yardımcı oluyor?

Bebeğiniz uyku döngüsü arasında hafif uykudayken ve bir araba kornası, televizyondan gelen bir bağrışma gibi ani sesler, dikkatini çekebilir ve onu tamamen uyanık hale getirebilir. Beyaz gürültü bu rahatsız edici sesleri örter ve uyku döngüleri boyunca sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur, böylece açlığından dolayı uyandırılmadığı takdirde, daha uzun süre uykuda kalmasını sağlar ve gece uyanmaları azalır. Uyku zamanı için sıklıkla kullanılan bir ses aynı zamanda tutarlı bir ipucu oluşturur. Ve bebeğiniz bu sesi duyduğu zaman, uyku vaktinin geldiğini bilir. Uyku vakti geldiğinde rutin olarak beyaz gürültü kullandığınızda bebeğiniz onu uyku müziği olarak algılayacaktır. Ve siz de o zaman, evinizde ya da başka herhangi bir yerde uygulayabileceğiniz uyku ipucunuzu elde etmiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir