Beyin Fonksiyonlarını Geliştiren Besinler Nelerdir?

Beyin fonksiyonlarını geliştiren besinler dediğimizde vücudumuza en çok yararı olan ve sindirim için en az enerji gerektiren besinler düşünülür. Bu türdeki besinlerin başında meyveler gelir. Beyin sadece glikoz ve oksijenle çalışıyor. Meyvelerde bulunan meyve şekeri kolayca glikoza dönüşmektedir. Meyvelerin birçoğunun tamamına yakını su içerir. Su, hem kolay beslenme hem de toksin temizleyici olarak görev yapar. Beyin-Fonksiyonlarını-Geliştiren-Besinler

Beyin sadece glikoz ve oksijenle çalışıyor. Meyvelerde bulunan meyve şekeri kolayca glikoza dönüşmektedir. Meyvelerin birçoğunun tamamına yakını su içerir. Su, hem kolay beslenme hem de toksin temizleyici olarak görev yapar.
Meyveler sabahları aç karına yenmelidir; çünkü meyve, midede değil ince bağırsakta sindiriliyor. Eğer mide doluysa, meyve midede kalır ve mayalanır. En yararlı meyve taze olanıdır. Taze sıkılmış meyve suyu da olabilir. Piyasada satılan hazır meyve suları tercih edilmemelidir; çünkü tabiiliğini kaybedip, asidik karaktere dönüşürler. Yemeklerden önce bir bardak meyve suyu içilebilir.

Eğer sabahları geç kahvaltı yapıyor ya da kahvaltıyı ihmal ediyorsanız, o vakit mevsimlik meyve, meyve suyu ve bir bardak ılık su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Beyin-Fonksiyonlarını-Geliştiren-Besinler-nelerdirBeyin Fonksiyonlarını Geliştiren Besinler

Sabah bir tatlı kaşığı bal veya bir avuç siyah üzüm zihin aktivitenizi canlandırır.
Her gün meyve suyunuzun içerisine katacağınız 1 tatlı kaşığı arı poleni dinç olmanızı sağlar.
3-4 ayda bir arı sütü kürü yapılabilir (20 gün, aç karna 1 gr.). Bunları marketlerden bile bulabilirsiniz.
Ceviz, fındık, fıstık, zihnin uzun süre çalışma mukavemetini artırır. Beynin haberleşme maddelerinin oluşumunu hareketlendirir.
Zencefil, içerdiği maddelerle, beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için daha serbest akar. Beyin oksijenle beslenir.
Kimyon, insanın aklına birden bir fikir getirir. İçerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır; ama faal düşünce kaydıyla.. Aniden bir fikre ya da bir buluşa ihtiyacı olan insan, bir fincanda iki tatlı kaşığı kimyon içmelidir.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştiren Besinler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir