Bitkisel İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitkisel ilaçlar, asırlardır yüzlerce hastalığın semptomlarının giderilmesinde kullanılmışlardır. Reçete gerektirmeksizin alınabilirler. Doğaldırlar. Ancak, bitkisel ilaçlar gerçekten etkili ve güvenilir midirler?
Ne yazık ki, bundan emin değiliz. Bazı bitkilerin gerçekten ilaç etkisine sahip olduklarını biliyoruz (reçete ile alınan bazı güçlü ilaçlar bitkilerden elde edilmişlerdir), ve ilaç etkisi içeren her madde ilaç olarak nitelenmelidir. Bu nedenle, diğer ilaçlarla olduğu gibi bitkisel ilaçların kullanımı sırasında da bazı önlemler alınmalıdır. Ancak, bitkisel ilaçlar söz konusu olduğunda bazı şeylere özellikle  dikkat etmek gerekir: Günümüzde  bu bitkiler, gerek etkinlik gerekse güvenilirlik açısından federal hükümet tarafından denetlenmektedir. Bu yüzden, bitkisel bir ilaç satın aldığınız zaman gerçekte almayı düşündüğünüz şeyi almamış olabilirsiniz, veya hiç istemediğiniz bir katkı maddesini hatta zararlı bir maddeyi almış olabilirsiniz. Doktorunuzun önerisini almadan çocuğunuzu da herhangi bir ilaç vermeyeceğiniz gibi, bitkisel bir ilacı da tıbbi bir onay almadan vermemelisiniz.
bitkisel-ilaclar-hakkinda-bilgi
Çocuğunuzla kocakarı ilaçları da vermeyin. Bunlar, bazen son derece zararlı olabilirler. Örneğin, azarkon ve  Greta (Meksika’da sindirim sistemi problemleri için kullanılır), Paylooah (güneydoğu Asya’da dökültü ve ateş tedavisinde kullanılır), surma (Hindistan’da göz bozukluğunu düzeltmede kullanılan bir göz kozmetiği) ve Tibet’te gelişim yavaşlığının tedavisinde kullanılan Ayurveda ilacı gibi ilaçların hepsinin kurşun zehirlenmesine yol açtığı bildirilmiştir.
Kendinizi sağlama almak için, çocuğunuzun doktoru tarafından onaylanmayan ilaçları kullanmaktan kaçının.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir