Burkulma Nedenleri,Belirtileri,Tedavi Yöntemleri

Burkulmalar, kemikleri diğer kemiklere bağlayan ve sert fibröz doku parçaları olan ligmanların yaralanmalarıdır. Çocukluk çağında ligamanlar kemiklere ve kıkırdaklara oranla daha kuvvetli olduğu için erişkin dönemlerine oranla yaralanma ihtimalleri daha azdır. Yine de bir çocuk ayakbileğini ya da daha az oranda el bileğini veya dizini burkabilir.

Belirtileri: (ağrı, şişme, etkilenen eklemi kullanamama veya eğer ayak bileği veya dizi etkilenmiş ise üzerine basıp yürüyememe) kemik kırıklarının belirtileri ile benzerlik gösterir.

Dolayısıyla burkulmalar tıbbi uzmanlık gerektirir ve bazen kırıklardan ayırmak için röntgen çekmek gerekebilir. Eğer çocuğunuz bu belirtileri gösteriyorsa doktorunu arayın.

Bir burkulmayı tedavi etmek için geleneksel İBKK yöntemini kullanın: İstirahat; Yararlanan uzvu dinlendirin. Eğer burkulma bir bacağı etkilediyse ilk birkaç gün veya çocuk ağrısız yürüyene dek çocuğun ayağı üzerine basmasına engel olmaya çalışın. Buz; Yaralanan ekleme buz torbası uygulayın. Kompresyon; Kan dolaşımını etkilememek koşuluyla elastik bir bandajla sıkıca sarın. Kaldırma; Etkilenen uzvu mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın. Çocuğunuz uzvunu kocaman bir yastık üzerinde veya büyük bir hayvan oyuncağın üzerinde dinlendirmekten hoşlanabilir.
Yaralanmanın ciddiyetine göre doktorunuz burkulma iyileşene kadar elastik bandaj kullanılmasını veya eklemi bir destek (hatta bir alçı) ile hareketsiz hale getirmeyi önerebilir. Eğer burkulma 2 hafta içinde iyileşmez veya daha kötü bir hal alırsa tekrar doktorunuz ile görüşün. Ciddi bir burkulmayı umursamamak kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir