Bursa’nın şifalı suları ve kaplıcaları hakkında bilgi

 Bursa'nın şifalı suları ve kaplıcaları hakkında bilgiBursa’nın şifalı suları ve kaplıcaları hakkında

Bursa’nın tarihini ve doğal güzelliklerini bilmeyenimiz yoktur. Sanayisiyle de pek çok insana iş imkanı sağlayan Bursa şehri, aynı zamanda antik dönemlerden kalan kaplıcalarıyla da oldukça önemli bir sağlık merkezidir. Dünyanın derinliklerindeki basıncın etkisiyle yer yüzüne ulaşan; bu yolculuk esnasında da insan vücudu için faydalı bazı minerallerle zenginleşen Bursa ve çevresindeki şifalı suları keşfetmek için çıktığımızda, yolculuğun ilk durağı Yalova yakınlarındaki Termal beldesi olmaktadır.

 Bursa’nın şifalı suları ve kaplıcaları hakkında bilgi

Yalova Termal’deki kaplıcalar bölgesinde kadim tarihler boyunca Pythia, Pylai, Hinopolis gibi pek çok farklı isim veriliyor. Arkeolojik çalışmalar sonucunda çıkan bulgulara göre Termal’deki ilk ciddi imar çalışmaları, Konstantin ve Justinianus gibi Doğu Roma İmparatorları tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı sultanlarının bazıları da çeşitli zamanlarda buradaki eserleri restore ettirmiş  ya da mevcut bulunan yapılara yenilerini eklemişlerdir.

 Bursa'nın şifalı suları ve kaplıcaları hakkında bilgi
Bursa’nın şifalı suları ve kaplıcaları hakkında bilgi

Yalova il merkezinin 12 kilometre batısında, Termal ilçe merkezinde, Üvezpınar ve Gökçedere mahalleleri arasındaki ormanlık bir bölgede yer alan bu kaplıcalarda yapılan incelemelerde suyunun karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının yanında ayrıca romatizma hastalıklarına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir