Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Burun Tıkanıklığı 

Evde hazırlanabilen bir solüsyonla solunum yolları açılabilse de (bunun için 1/8 çay kaşığı tuz ile 1/2 fincan kaynamış ve daha sonra vücut sıcaklığına indirgenmiş su kullanabilirsiniz) eczanelerde satılan serum fizyolojik solüsyonlarını kullanmak daha güvenilir ve kolaydır (başka bir ilaç içerenleri kullanmayın). Burun salgısını sulandırmak ve kabukları yumuşatmak için çocuğunuzun her bir burun deliğine temiz bir damlalıkla ikişer damla serum fizyolojik damlatın. Damlaların etkili olabilmesi için çocuğunuz yatar bir pozisyonda veya başı geriye doğru yaslanmış olarak oturuyor olmalıdır.Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Burun tıkanıklığı, solunum güçlüğü, akıntı, burunda kaşıntı ve nefes alıp vermek zorunda kalındığı için ağız kuruluğuna yol açar. Tıkalı burnu evde açmak için bazı reçeteler var, fakat burun akıntısı kanla beraber görülüyorsa ya da burnunuz on günden fazladır tıkalıysa mutlaka bir hekime görünmelisiniz.

Tuzlu Suyla Burun Açma: Bir çay bardak ılık suda erittiğiniz yarım çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak tahrişi azaltabilir ve tıkanıklığı hafifletebilirsiniz. Tuzlu su, mukusun dışarı atılmasına yardımcı olur ve çocuklarda da kullanılabilir.

Tuzlu suyu burnunuza şiddetli bir şekilde çekmeyin çünkü genzinize kaçıp yakabilir. Sırt üstü uzanın ve mümkünse damlalıkla damlatın. Bir burun deliği için 4-5 damla yeterlidir.. Etkisini göstermesi için 10 dakika kadar bekleyin.

Papatya Buharı: Sakinleştirici etkisi olan papatya çayının buharı tıkalı burnu açmak için de kullanılabilir. Bir kaba 2-3 bardak su doldurup kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve on dakika soğumasını bekleyin. Hafif ılıdıktan sonra 6-7 adet papatya çayı poşetini suya koyun ve tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika bekleyin. Ondan sonra tencerenin kapağını açarak çayın buharını burnunuzdan solumaya çalışın ve buhar etkisini kaybedinceye kadar devam edin.Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Soğan: Soğanın güçlü kokusu tıpkıı mentol gibi, burun tıkanıklığını açmak için kullanılabilir. Koku, burun kanallarında biriken mukusu yumuşatarak akmasına ve burnun açılmasına yardımcı olur. Soğanı doğrarken gözlerinizin yanmaması için nemli bir havluyu göz bandı gibi kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir