Büyükada gezilecek görülecek yerler

Büyükada gezilecek görülecek yerlerBüyükada gezilecek görülecek yerler

Mavisi ve yeşili, köşkleri, benzersiz kumsalları, arabasız yolları, sessiz sakin hali ile Büyükada, bir tatlı huzur almak için ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Prens Adaları olarak da bilinen Büyükada, İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğü ve en çok ilgi çekenidir. Bir dönemler Bizans imparatorluğu hakimiyetinde bulunan, Rum kültüründen esintileri rahatlıkla görebileceğiniz Büyükada’nın eski adı Rumcada prens manasına gelen Prinkipos’tur. Günümüzde prens adaları olarak bilinen bu toprakların en büyüğü ve güzeli de Büyükada’dır.

Büyükada gezilecek görülecek yerler

Köşkleriyle ve tarihi evleriyle ünlü Büyükada’nın en güzel taraflarından biri sessiz ve sakin yapısını korumasıdır. Adada motor sesi duymazsınız. Adada gezmek isterseniz meydanda bulunan fayton durağından faytona binerek ya da her köşe başında bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralayarak adanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunların yanında vaktiniz çoksa uzun yürüyüşler yaparak Büyükada’nın keyfini sürüp, muhteşem bir gezi yapabilirsiniz.

Büyükada gezilecek görülecek yerler
Büyükada gezilecek görülecek yerler

Büyükada’nın tarihi dokusunu keşfetmek için rotanızdaki ilk yer Aya Yorgi Kilisesi olabilir. İlk olarak 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir. Çan kulesinin yanındaki bina 1905 yılında inşa edilmiş ve dört yıl sonra da kullanıma açılmıştır. Bugün sadece kilise olarak kullanılan yapı, Ortodoks inancında oldukça önem taşımaktadır. Büyükada’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken Aya Yorgi’de 23 Nisan – 24 Eylül tarihleri arasında dua ediliyor. İnançlarına göre eğer dileğiniz kabul olursa zeytinyağı alarak kiliseye bağışlamanız gerekiyor.

Eskiden otel olarak inşa edilen, bazı kaynaklara göre de Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük çok katlı ahşap binası Rum Yetimhanesi Büyükada’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu heybetli yapı “Prinkipo Palas” adı altında otel olarak işletilmek üzere tasarlanır ve inşa edilir. Ancak devrin yönetiminden gerekli iznin alınmaması üzerine, bina el değiştirir ve Eleni Zarifi adlı bir Rum kadın tarafından satın alınır. Daha önce Yedikule’deki Balıklı Rum Hastanesi’nde işlevini sürdüren Rum Yetimhanesi, 1902 yılında Büyükada’ya taşınmıştır. 1960’lı yıllarda kapatılan yapı harabe bile olsa hala ayaktadır.

Büyükada’nın hemen hemen her yeri fotoğraf çekmek için harika manzaralar sunsa da, adayı tepeden fotoğraflamak ise ayrı bir keyif. Bunun için ilk durağınız Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan Adakule olmalıdır. Adanınbütün ihtişamını gözler önüne seren bu kule, aslında eski bir yangın kulesidir. Halk arasında arabacılar kilisesi olarak anılan Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da gezilecek yerler listenizde görülmesi gereken görkemli bir kilisedir. Halk dilinde Panayia da denilen bu kilise, mimarisi ve çan kulesiyle gerçekten de görülemeye değer. Özellikle yabancı turistlerin uğrak noktası denebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir