Cacığın faydaları nelerdir?

Cacığın faydaları nelerdir?

Geleneksel yiyeceklerimizden olan cacık; yoğurt, sarımsak ve salatalık içeren çok yararlı bir besindir. Cacığın içeriğinde bulunan yoğurt, bugün batı ülkelerinde ve uzak doğuda yüzlerce araştırmanın kaynağı olmuştur.

Cacığın faydaları nelerdir?İlk defa 19. yy. da Elie Metchnikoff tarafından gündeme getirilen yoğurt bakterileri, tıpta yeni bir çığır açmış ve barsak bakterilerine olan bilimsel ilginin artmasına, probiyotiklerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.
Barsak bakterileri ile ilgili yapılan çalışmalarda gastroenteritlerden alerjik hastalıklara, hatta kanserlere kadar birçok hastalığın sebebinin barsak mikrobiotası olduğunu ileri süren birçok araştırma vardır.

Barsak Mikrobiotası nedir?

Barsaklarda insan vücudundaki tüm hücre sayısının 10 katı kadar mikroorganizma bulunmaktadır. Ağırlığı nerdeyse 1.5 kg yakın olan barsak mikrobiotasının fonksiyonları karaciğer fonksiyonlarına yakındır. Yağ metabolizması, kolesterol ve trigliserid dengesinin sağlanması, vitamin metabolizması, kanserojen maddelerin pütrifikasyonu ve organizmaya girişinin önlenmesi, patolojik bakterilerin organizmaya girişinin engellenmesi hep barsak mikrobiotası tarafından kontrol edilmektedir. Dolayısıyla barsaklarda oluşacak mikrobitadaki dengesizlik yani disbiota sonuçta gastroenteritlere, alerjik hastalıklara, irritabl kolon oluşmasına, çeşitli kanserlere, obesite’ye sebep olmaktadır. Hatta barsaklardaki disbiosis’in insanlarda anksiyete, depresyon, otizm, hafıza bozukluklarına, karamsarlık huzursuzluk gibi ruhsal ve davranış bozukluklarına sebep olabileceği anlaşılmıştır. Bu nedenle son yıllarda barsak mikrobiotasına ‘İkinci beyin’ diyen araştırmacılar vardır.

Barsak Mikrobiotası nasıl bozulur?

Barsak mikrobiotası, küflenmiş yiyecekler, nitrit içeren paketlenmiş gıdalar, et ve patates kızartmalarındaki akrilamid, kahve fermantasyonundaki yanmış maddelerle bozulmaktadır. Ayrıca, stres, aşırı klorlu sular, sürekli antibiotik kullanımı, uzun süreli batın ameliyatları, barsak bakterilerinde dengesizliğe yol açarak patojen bakterilerin öne çıkmasına, immun sistemin bozulmasına sebep olmaktadır.

Cacık ve Barsak Mikrobiotasına faydası nedir?

Barsak mikrobiotasını bozan etkenlerden korunmanın en iyi yolu yararlı barsak bakterileri içeren ev yoğurdu gibi gıdaları sık tüketmek, barsaktaki yararlı bakterilerin gücünü artıran sarımsak, soğan gibi gıdaları tüketmekten vazgeçmemektir.

Cacığın faydaları nelerdir?

Çok aşırıya kaçmamak koşuluyla sarımsaklı yoğurt katılan yemeklerden haftada 1-2 defa tüketmek kanserden korunmada faydalıdır.. Salatalık B vitamini ve su ihtiyacını karşılayan bir sebze olduğundan aynı zamanda ağız kokusunu giderir, kolestrolü düşürür. Bununla birlikte salatalık, içerdiği lariciresinol, pinoresinol gibi maddelerle de çeşitli kanserleri önlemektedir. Ayrıca salatalık içerdiği A, B, C, D vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum ve eser elementlerle de eklem ağrıları ve gut hastalığına faydalıdır.

Cacığın faydaları nelerdir?
Cacığın faydaları nelerdir?

İneğin doğal sütünden yapılan yoğurt, tereyağ, peynir yerine katkılı süt ürünleri kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel yemekler, yoğurttan yapılan tarhana, sarımsaklı yoğurtlu yemek çeşitleri, cacık, ayran gibi gıdalar tekrar hatırlanmalıdır. Kanserojen artıklar içeren patates kızartması, cips gibi yiyecekler yerine Maraş’ın tarhana cipsleri gibi yiyecekler tercih edilmeli, barsak mikrobitasının hastalanmaması için bilinçli olmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir