Çanakkale zaferi ile ilgili bilgi

  Çanakkale zaferi ile ilgili bilgiÇanakkale zaferi ile ilgili bilgi

Birinci Dünya Savaşı birçok cephede savaşan Türk ordularının en zor sınavlarından birisidir. Bu sınavın varlıkla yokluk arasındaki imtihanı da Çanakkale cephesidir. Trablus ve Balkanlar’daki yenilgilerle dengesini yitiren milli ve manevi direncimiz Çanakkale Zaferi ile yenidenayağa kalkacak ve milletin alnına vurulan leke temizlenecektir. Bu huzur veren durum dönemin pek çok edebi eserinde ortaya konulmuştur. Özellikle şairlerimiz Çanakkale’de kazanılan zaferi, milli duyguların coşması ve askerin moralini artırmak için pek çok şiirle dile getirmişlerdir. Böylece ordunun ve mücadele ruhuyla yaşayan halkın bilincinde önemli bir rol oluşturulmuştur.

Çanakkale Zaferi ile ilgili yazılan şiirlerde, savaş gemilerinden atılan topların gülleleriyle sarsılan Çanakkale’nin her hücuma karşı göğsünü geren bir duruş sergilediğine değinilir.

Çanakkale zaferi ile ilgili bilgi

Milli Mücadele’nin sürdüğü o yıllarda İngiliz ve Fransız filolarının önemli kayıplar vererek Çanakkale cephesinden geri çekilmesiyle sonuçlanan Çanakkale muharebelerine dair yazılan birkaç şiir tabii ki bir harp edebiyatı oluşturacak yeterliliğe sahip değildir.

Çanakkale Zaferi, Osmanlı Devleti’nin çöküşünü hızlandıran Birinci Dünya harbi içinde kazandığımız tek zaferdir. 18 Mart deniz savaşı ve kara savaşları olarak iki ayrı kategoride irdelenebilir.. 18 Mart deniz savaşı sadece bir gün sürmüş ve başarıyla neticelenmişti. İki yüz yıl boyunca yenilgi yüzü görmemiş, üzerinde güneş batmayan imparatorluğa sahip İngiliz donanması, çok fazla kayıp vererek kaçarcasına Çanakkale sularını terk etmişlerdir.

 Çanakkale zaferi ile ilgili bilgi
Çanakkale zaferi ile ilgili bilgi

Vatan sevgisini bir iman göstergesi olarak gören Türk Milleti, Çanakkale’de yakılan bu ateşi söndürmek için omuz omuza yan yana aynı amaç ve aynı heyecanla beraber savaşmıştır. Atalarımız o mahşerde, hiçbir ayrımı yapmadan birlikte olup aynı idealler uğruna bir büyük destanı yazmışlardır. Bu milletin gencecik evlatlarının, Çanakkale’de siperlerde hep beraber saf tutması ve bu topraklar için toprağa düşüp yan yana yatması da çok ibretlik bir derstir. Çanakkale zaferine bu açıdan bakıldığında, milletimizin; canla başla aynı hedefe nasıl koştuğunu görmekteyiz. Atalarımızın Çanakkale’de verdiği bu mücadele, tarihin unutulmaz sayfaları arasında yerini almıştır. Aradan geçen bir asırlık zamana rağmen, günümüzde de Çanakkale’den alınması gereken ibret alınacak pek çok mesaj vardır.

Unutmayalım ki; Çanakkale Zaferi, Avrupa’nın “Hasta Adam” damgasını vurduğu bir milletin varlık mücadelesidir. Bu mücadele kaybedilseydi eğer her şey biter, o moral çöküntüsü içinde İstiklal Savaşı dahi verilemezdi. Ama şükürler olsun ki kazanıldı.

Böylece Çanakkale’de tarihin yolu ve yönü değişti. Bir millet ateşle imtihan olundu, tarihle hesaplaştı ve kendi varoluş tarihini yeniden yazdı. Halbu ki yıllarca savaşmaktan yorgun düşülmüştü. İmparatorluğun engin coğrafyası içinde on yedi yıl aralıksız savaşmıştı, Trablusgarp’tan Balkanlar’a kadar bütün vatan sathını kanıyla adeta sulamıştı, başta insan kaynakları olmak üzere hemen hemen tüm kaynaklarını bile tüketmişti.
Çanakkale Zaferi kısaca Türk askerinin en büyük eseridir. Türk Milleti, kendi topraklarında yenilmeyeceğini bütün dünyaya bu zaferle ispatlamuştır.

 Çanakkale zaferi ile ilgili bilgi
Çanakkale zaferi ile ilgili bilgiler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir