Çay demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çay demlerken nelere dikkat etmeliyiz?
Çay demleme püf noktaları

Çay demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kültürümüzün vazgeçilmezlerinden olan ince belli bardaktan içilen, içimizi ısıtan tavşan kanı demlenmiş çay, Ramazan’ın da olmazsa olmazı… Oruçlar açılır açılmaz gözler çayı arar. Siz de sofralarınızı taçlandıracak lezzette bir çay mı demlemek istiyorsunuz? İşte size birkaç püf noktası.

Birçok farklı çay içme ritüelimiz var. Çay, her zaman özenli bir kahvaltı sofrasının olmazsa olmazı elbette beş çayında yapılan sohbetlerin en vazgeçilmezi, hamur işlerinin en yakın arkadaşı, çoğunlukla uzun kış akşamlarında yemek sonrası televizyon keyinin en güzel eşlikçisi olarak  karşımıza çıkar. Değişmeyen tek şey çayın hayatımızdaki yeri. Peki hayatımızda bu kadar büyük yer tutan çayı demlerken nelere dikkat etmeliyiz? Herkesin kendine özel bir tekniği, her uzmanın farklı bir görüşü var ancak bir genelleme yapacak olursak aşağıdaki noktalara dikkat etmek iyi bir başlangıç olabilir.

Çay demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

  •  Daha lezzetli bir çay demlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız demlik. Cam, porselen veya toprak demlikte demlenen çaylar metal demlikte hazırlanan çaylara göre çok daha lezzetli olur.
  •  Musluk suyu yerine temiz su kullanmak çayınızın tadını etkileyen faktörlerden bir diğeri. Ayrıca çayınızı asla bekletilmiş suyla demlememelisiniz.
  •  Kaynattığınız suyu demliğe aktarmadan önce demliği ısıtmalısınız çünkü sıcak suyu soğuk demliğe dökerseniz, demlik çok hızlı bir şekilde ısı kaybeder ve çaya esas lezzetini veren reaksiyonlar gerçekleşmez.
  •  Çay demlenirken hava ile temasını mümkün olduğunca kesmelisiniz. Hatta demliğin ağız kısmını kapatarak hem suyun buharının içeride kalmasını sağlayabilir hem de hava ile temasını tamamen kesebilirsiniz.
  •  Çay alırken fazla alıp uzun süre bekletmektense az miktarlarda alıp cam kavanozlarda, nemli olmayan ve güneş görmeyen bir yerde saklamak çayınızın kalitesini artırır.
  • Çay demlerken nelere dikkat etmeliyiz?
    Çay demlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir