Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi

İslam dini birlik ve beraberliği çok önem verir. Namazların cemaatle kılınması, kuvvetli sünnetlerindendir. Peygamberimiz (s.a.v) hayatı boyunca cemaate çok önem vermiş ve namazlarını çoğunlukla cemaatle kılmıştır. Vefatına sebep olan hastalığında da azıcık kendine gelse hemen cemaate koştuğunu biliyoruz.

Namazların cemaatle kılınması, insanlar arasında pek çok güzelliğe vesile olur.

Cemaate devam eden kişiler birbirlerini yakından tanıma fırsatı bulur ve güzel arkadaşlıklar kurarlar. Birbirlerinin durumlarından haberdar olur, sorunlarını çözmede birbirlerine yardımcı olmaya çalışırlar.

Cemate devam eden kişiler, birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunurlar. Böylece bilgileri artar; hatalarını daha kolay düzeltme imkanı bulurlar.

Cemaatle namaz, müminlerin arasında sevgiye, yardımlaşmaya ve dayanışmaya katkıda bulunur. Bu sebeple Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konunun üzerinde titizlikle durmuş, Çok güzel müjdeler vererek müslümanların cemaate devam etmelerini teşvik etmiştir.

Allah Teala cemaat bereketiyle, ibadetlerdeki eksiklerimizi tamamlar ve hatalarımızı affeder.

Namazı camide kılmanın sevabı daha çoktur. Çünkü camiye giderken attığımız her adımın ve camide bulunduğumuz her saniye için ayrıca sevap kazanırız. Kısaca cemaate devam eden kazançlı çıkar.
Bir mazeret sebebiyle camiye gitmeyip, evinde ailesiyle veya işyerinde arkadaşları ile cemaat yapan kimse, camideki cemaatin sevabını kazanamaz. Fakat namazını cematle kıldığı için cemaat sevabını kazanır.Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi
Hadis-i Şerif: “Kişinin başka bir kişiyle birlikte kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan, iki kişiyle birlikte kıldığı namaz bir kişi ile birlikte kıldığı namazdan daha sevaptır. Cemaat ne kadar çok olursa bu namaz Allah’a o nispette sevimlidir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 47)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir