Chia tohumu zayıflatırmı nasıl kullanılır?

Chia tohumu zayıflatırmı nasıl kullanılır?Chia tohumu zayıflatırmı nasıl kullanılır?

Son dönemde fazlasıyla duyar olduk Chia’nın adını. Instagram’da gördüğümüz bazı fotoğralarla internet sitelerinde okuduklarımızla öyle yer etti ki, beynimizde “Chia tohumu tüketmek zayılatır” algısıyla farkına varmadan elimiz gitti hep, serpiştirir olduk salatamızın üstüne, sütümüzün içine… Peki, bu Chia tohumu gerçekten zayılatır mı ?
Bahsedildiği kadar değerli mi? Acaba bilmediğimiz başka maharetleri de var mıdır? Siz de bir beslenme uzmanından dinlemeden bu akıma kapıldıysanız, gelin birlikte Chia gerçeklerine doğru bir yolculuk yapalım ne dersiniz?

Chia tohumu nedir?

Aztekler ve Mayaların zamanında önemli besin ve enerji kaynağı olan chia özellikle savaşa, müsabakalara giderken özellikle tüketilirmiş. Chia’nın kökeni Meksika ve Guetemala’da yetişen Salvia Hispanica tohumları. Bu tohumlar küçük, oval ve siyah, gri, beyaz renklerdedir. Besinsel içerikleri yetiştikleri bölgelere göre değişiklik gösterse de, kendisi küçük ama besin değeri gerçekten büyüktür. Protein, bitkisel omega-3, mineral, antioksidan ve lif açısından oldukça zengindir.

Chia tohumu zayıflatırmı nasıl kullanılır?
Chia tohumları bütün bitkiler arasında, bitkisel omega-3 yani alfa linolenik asit (ALA) açısından en zengin olandır. Omega-3 özellikle beyin sağlığımız için oldukça kıymetlidir.
Karbonhidrat içeriği düşük, lif içeriğiyse yüksektir. Ayrıca lif içeriğinin büyük çoğunluğunu çözünmeyen lif oluşturur. Bu durum kan şekeri kontrolü ve kolesterol düzeylerinin iyileşmesine fayda sağlayabilmektedir.
Aşağıdaki tabloda chia tohumu, keten tohumu ve cevizin; kalori, protein, lif ve Alfa-linolenik asit değerleri açısından karşılaştırmasına bakalım:

Chia tohumu zayıflatırmı nasıl kullanılır?

Protein açısından oldukça zengin olan bu tohum bütün elzem aminoasitler olmakla birlikte 18 aminoasit içermektedir. İyi bir protein kaynağı olması et tüketimi kısıtlı olanlar için iyi bir haber.

Chia tohumunun bir diğer önemli özelliği, gluten içermemesi. Böylece çölyak hastaları ve glütene intöleransı olanlar tarafından rahatça tüketilebilir. Bulundurduğu kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez gibi mineraller, diş sağlığından hücre tamirine kadar sağlığımıza çeşitli yararlar sağlamakta.
Yapılan araştırmalar kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösterirken, doğal antioksidan yönünden iyi olan bu tohumlar kemik sağlığı, sindirim sistemi ve kanser hastalıkları başta olmak üzere koruyucu etki göstermektedir. Aynı zamanda cilt sağlığının korunmasında da büyük önem taşırlar, bilginize…

Peki Chia tohumu zayıflatırmı ?

Zayıflamaya, daha doğrusu kişinin daha uzun süre tok hissetmesinde yardımcıdır. Zayılamaya yardımcı olması ile ilgili daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç var ve mevcut çalışmalarda kiloda belirgin bir azalmaya neden olmadığı yönünde sonuçlar ortaya çıkıyor. Ancak su ile temas ettiğinde oluşan jel yapı, midede şişkinlik sağlaması nedeniyle tokluk hissi yaratıyor ve kilo verme konusunda yardımcı olur.

Chia tohumu zayıflatırmı nasıl kullanılabilir?

Tadı olmadığından neredeyse her şeyle kullanılır. Çorba, yemek ve salataların üzerinde kullanabilir, Chia tohumlu meyveli smoothie’ler hazırlanabilir.
Özellikle pişirme gerektirmeyen pudingleri ile ün yapmıştır. Tatlı yeme ihtiyacını sık hisseden biriyseniz Chia tonumu ile kalorisi düşük masum tatlılar yapabilirsiniz.

Chia tohumu, besin öğeleri içeriğine ve sağlığımıza olan olumlu etkilerine bakıldığında kalbimizi kazanmışa benziyor. Bir beslenme uzmanı olarak diyorum ki; evet, tüketelim ancak her şeyi kararında ve dikkatli şekilde tüketmeliyiz. Zira günlük alımın maksimum 48-50 gram (2 yemek kaşığı kadar) olması önerilmektedir. Ve size önemli bir tavsiye; bir besini popüler olduğu için değil, gerçekten sizlere fayda sağlayabileceğini bilerek, okuyarak tüketelim. Sağlıklı günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir