Cildi ne yaşlandırır?

Cildi ne yaşlandırır?Cildi ne yaşlandırır?

Kırışıklıklar maalesef hayatımızın gerçeği. Bizler yaş aldıkça, cildi diri ve elastik tutan kolajen ve elastin üretimi düzenli olarak azalır. Yüzdeki yağ dokuları da ayrıca incelmeye başlar. Altta yatan bu nedenler sonucu, cilt sarkar, buruşur, ve AH! Artık kırışıklarımız var. Peki cildimizi neler yaşlandırır? Cildinizin yaşlanma belirtilerini göstermeye başlama hızı, genetik altyapınızla ilgilidir. Fakat şayet hasarlı bir cilde sahipseniz, bu sürecin hızlanması kaçınılmazdır. Cilt hasarı; oksidasyon olarak ifade ettiğimiz, serbest radikallerin sağlıklı hücrelerden elektron çaldığı kimyasal bir sürecin sonucu olarak ortaya çıkar.

Cildi ne yaşlandırır?

Oksidatif stres ciltte kırışma, kalınlaşma, renk kaybı ve elastikiyet azalması olarak kendini gösterir. Oksidatif faktörler arasında en büyük hasarı sigara ve güneş ışınlarına maruz kalmak verir.

Genleriniz cildimizin yaşlanma sürecinizin hızını belirliyor. İçsel yaşlanma doğal yaşlanma süreci olarak tanımlanır. Bu, yirmili yaşlardan başlayarak ilerleyen bir süreçtir. Cildimize güç ve esneklik sağlayan yapı taşlarından kolajen ve elastin sentezi azalır. Bu sebeple cildin doğal yenilenme hızı da yavaşlar.

Cildi neler yaşlandırır?
Cildi ne yaşlandırır?

Dışsal faktörler ise genetik yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerdir. En önemli dışsal etken güneş hasarıdır. Bunun yanında sürekli yinelenen mimikler, yerçekimi, uyuma biçimi ve sigara da yaşlanmayı etkilemektedir.

Su, cildiniz için olmazsa olmazdır. Yeterli miktarda su içmeyenlerin cildi çok daha çabuk yaşlanıp kırışmaktadır.. Nem eksikliği cildin tahrip olmasına ve zararlı toksinlerin atılamamasına neden olur. Her gün en az 2 litre su içilmesi yaşlanmayı geciktirir ve cildin gençliğini korur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir