Çocuğa disiplin nasıl verilir?

Çocuğa disiplin nasıl verilir?Çocuğa disiplin nasıl verilir?

Sofrayı kaldırmaya yardım etmiyor, odasını toplamıyor. Her ailede bir gün mutlaka bu cümlelerden biri söyleniyor.. Her yaşta en önemli adım, çocuğa gerekli disiplini sağlam temeller üzerine kurmak.Toplumda herkesin görevleri ve ödevleri olduğunu bilmesinin zamanı geldi. Görevlerimizi yerine getirmediğimiz takdirde bazı şeylere hak kazanamayacağımızın altı çizilmeli. Örneğin sinemaya gitmek istiyorsa, üzerine düşen görevlerini yerine getirmeli. Bana saygı duymuyor. Çok az anne-baba çocuklarının kendilerini eleştirmesini kaldırabilir. Bunu ebeveyn onurlarına yediremezler. Halbuki bu dürüst tutum çocuklarımızın bize ve otoritemize saygı duymadığını göstermiyor. Size yönelttiği eleştirileri birlikte tartışabilirsiniz.

Çocuğa disiplin nasıl verilir?

Kendimizin uygulamadığı kuralları çocukların uygulamasını beklememiz büyük haksızlık. Sonuçta hepimiz insanız ve ebeveynlerin de kusurları olabilir. Onunla konuştuğunuzda çocuk dinlendiğini ve hissettiklerini yargılanmadan dile getirebileceğini, ona saygı duyulduğunu fark eder. Ancak küfürler, terbiyesiz tavırlar ve küstahlıklar kabul edilemez. Karşınızda size saygı göstermeyen bir çocuk duruyorsa, öncelikle kendinize ona ben ne kadar saygı gösterdim sorusunu sormalısınız.
Çocuğa disiplin nasıl verilir?Kardeşleriyle sürekli kavga ediyor. Psikanalistlere göre en önemlisi, çocukların anne-babalarının kardeş kavgalarında taraf tutmadıklarını bilmeleri.

Çocuklarda disiplin nasıl sağlanmalıdır?

2 yaşından önce çocuklar etrafını keşfediyor.Yürümeye ve etrafındaki eşyalara dokunmaya, yani çevresini keşfetmeye başlıyor. Bu durumda kendi güvenliği bakımından ilk yasaklar konulmalıdır. Olası tehlikeler konusunda uyarmalısınız. Gerektiğinde kararlı bir şekilde hayır diyebilmelisiniz. Şunu unutmayın, her ne kadar size cevap veremese de söylediklerinizi anlıyor. 2-3 yaş arası her şeye “Hayır” diyor. Psikologlara göre çocuk gelişiminin en büyük kriz dönemlerinden biri olan bu serkeşlik evresi, çocuğun kişiliğini geliştiriyor: “Çevreye hükmederek birçok durumda istediğini yaptıran çocuk, özgürlüğün tadını alıyor, özgüveni artıyor.” Siz ne derseniz deyin, çocuğun her seferinde olumsuz cevap vermeye alıştığı bu bunalımlı dönemde, paniğe kapılmadan, sinirlenmeden disiplin sağlanmalıdır.

Çocuğa disiplin nasıl verilir?Okula gitmek istemiyor. Okul küçük çocuklara yeni kurallar empoze eder. Ona uyum sağlaması için zaman tanımalısınız. Korkularını ve çekincelerini onunla tartışın. Hepsinin temelinde çocuğun annesinden ve evinden ayrılmak istememesi yatar. Ancak bu biraz da karşılıklı verilmelidir.

Çocuğa disiplin nasıl verilir?
Çocuğa disiplin nasıl verilir?

Anne de aynı şekilde çocuğundan ayrılmakta ve onun büyüdüğünü kabullenmekte zorlanır. Bu durumda üçüncü bir şahsı, örneğin babayı devreye sokabilirsiniz ve ona artık büyüdüğünü, herkes gibi okula gitmesi gerektiğini anlatmasını rica edebilirsiniz.
7-11 yaş arasında diyelim kopya çekerken yakalandı. Bunlar, mantığın devreye girdiği yaşlar ve tam da bu dönemde çocuğun ahlak anlayışı oluşuyor. Şu altın kuralı ona benimsetmekte fayda var: “Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkalarına yapma.” Derste kopya çekerse, bunun arkadaşlarına haksızlık olduğunu ve sonunda kendisinin zararlı çıkacağını çünkü bilgiler eksik şekilde bir üst sınıfa geçemeyeceğini ona anlatabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir