Çocuğumun YouTube izlemesi sakıncalı mı?

Çocuklar YouTube’a bayılırlar; bu onların internetteki bir numaralı arama sözcügüdür. YouTube’da sevdikleri televizyon programlarının bazı bölümlerini, popüler müzik kliplerini, başka çocukların yükledikleri komik videoları izlerler. Ama, yetişkinlere yönelik içeriklerle ve hatta kendi yaşlarına uygun videolara yapılan kaba saba yorumlarla karşılaşabilirler.

Çocuğumun YouTube izlemesi sakıncalı mı?Özetle YouTube 13 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir. 7-8 yaşındaki çocuklar buraya yalnız girmemelidir. Çok masum bir şey izliyor olabilirler ama ekranda beliren video önerileri arasında son derece sakıncalı şeyler olabilir. Çocukları bu bağlantıları tıklayıp görmelerini hiç istemeyeceğiniz şeyleri izlemeleri çok kolaydır.

Çocuğunuzun YouTube’a girerken KidZui gibi çocuk dostu bir tarayıcı kullanması iyi bir fikirdir. Böylece, sadece ön elemeden geçirilmiş, yaşına uygun videoları izleyebilir. 7-8 yaşındaki çocuğunuz YouTube’da video izlemek istiyorsa, onunla birlikte izleyin. Ayrıca, YouTube’daki her sayfanın en sonunda yer alan, önerileri ve arama sonuçlarını filtrelemeyi sağlayan güvenlik modu kutucuğunu (Safety Mode box) işaretlemeyi unutmayın. Buna rağmen, sakıncalı bazı klipler filtreden geçebilir. Bu yüzden, çocuğunuzun izlediği her şeyi kontrol etmeniz çok önemlidir. Biliyorsunuz çocuklar bir video izlendikten sonra, ilgili videolar şeklinde yanda öneriler oluyor.Bu önerilen videolardan birini seçip açması ve kendi kendine izlemeye devam etmesi kaçınılmaz. Her açtığı videoya baksanız dahi baştan sona onunla birlikte izlemeyebilirsiniz.

Yasaklamayın, yönlendirin.

Bazı ebeveynler çocuklarını yeni teknolojilerden olabildiğince uzak tutmayı düşünebilir. Ancak bu, kazanması çok zor bir mücadeledir.. Çünkü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Nereye baksanız bakın karşımızdalar. Bu cihazları evde yasaklasanız bile çocuğunuzun dışarıda bir araya geldiği arkadaşları kullanıyor olacak. Doğası gereği inatlaşmayı seven çocuklara katı yasaklar getirmek yerine, onlara makul yönlendirmeler yapmak ve yeni teknolojileri bilinçli kullanmalarını öğretmek en doğru yöntem olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir