Çocuğun hayatında babanın önemi nedir?

Çocuğun hayatında babanın önemi nedir?Çocuğun hayatında babanın önemi nedir kısaca

Geleneksel aile yapıları değişse de anneler hala babalara babalık rollerini teslim etmekte zorlanabiliyor. Erkekler tarafından bakacak olursak, birçok erkek babalıkla ilgili iyi tanımlanamamış bu role girmekte zorluk çekiyor. Bazı inançlar babasız bir çocuğu damsız bir eve benzetiyor. Çocuklar hayatta mutlaka bir babaya da ihtiyaç duyarlar. Çocuklar hem annelerin hem de babaların evladıdır.

Yapılan araştırmalar çok erken bir dönemden başlayarak çocuğun bilişsel gelişimi, kişilik gelişimi ve cinsel rolleri öğrenmesinde etkilerinin olduğunu gösteriyor. Bu etkilemenin ne yönde olacağı çocuğuyla ilişkisi, aile ve çocuğun yaşamında ne kadar sorumluluk aldığı, kendi kişilik özellikleri ve eşi ile ilişkilerinin niteliğiyle belirlenip farklılaşmaktadır.

Çocuğun hayatında babanın önemi nedir?

Baba çocuğun hayatında dengeleri kuran kişidir. Anne ve çocuk arasındaki ilişki kapalı, koruyucu bir yapıya sahip olur. Üç kişilik bir işleyişte baba, anne ile çocuk arasında gelişen simbiyotik ilişkinin arasına girerek denge oluşturuyor. Ancak bu üçüncü kişi rolü haricinde baba eğitici biridir de…Babalar annelere göre dengeleri daha çok bozar. Açık ve net belirlenmiş kurallara sadık kalarak çocukların yeni sorunlarla yüzleşmelerini sağlar.

Ayrıca babalar çocukların dil gelişimi açısından önemli rol oynuyor. Örneğin, eğer çocuk bir kelimeyi yanlış telafuz ediyorsa, onu anlamaya çalışmıyor ve daha net bir önerme ile onları daha anlaşılır bir dil kullanmaları için teşvik ediyor. Yani baba çocuğun cümlelerini düzgün kurması, annesi dışındaki kişilerin de anlayabilmesi için zorluyor, sosyal hayata girebilmesi için olanak sağlıyor.

Çocuğun hayatında babanın önemi nedir?
Çocuğun hayatında babanın önemi nedir?

Freud, “Baba sosyal referanstır, hukuku temsil eder” diyor. Baba, sosyal olarak çocuğu biçimlendirir ve çocukların cinsel kimliğinin oluşumunda aracılık eder. Baba, erkek çocuğunun özdeşleşmesinde model olur ve kız çocuğu için ideal olan karşı cinstir. Hayattaki yeni keşiflere olanak sağlıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir