Çocuğunuz kardeş fikrine hazır mı?

Çocuğunuz kardeş fikrine hazır mı?Çocuğunuz kardeş fikrine hazır mı?

Aileler genelde ikinci çocuklarını dünyaya getirmeden önce birçok soruya yanıt arıyor. Özellikle ilk çocuğun psikolojisini etkilemeden, neler yapılması gerektiğini bilmek istiyor. Çocuk sahibi birçok aile; daha büyük bir aile olmak, çocuğunu bir kardeşle mutlu etmek gibi nedenlerle ikinci, bazen de üçüncü çocuğa sahip olmak ister. Ancak ikinci çocuğa sahip olmadan önce ailenin bu konuda iyi düşünmesi, kendini hazır hissetmesi ve ilk çocuğun psikolojik durumu büyük önem taşır. Yaş farkı az olan kardeşlerin ilişkilerinde iyi bir denge kurulması için, anne babaya önemli görevler düşmektedir.

Çocuğunuz kardeş fikrine hazır mı?

İkinci çocuğa karar verirken ebeveynlerin hazır olduklarını hissetmeleri birinci şarttır. Büyük çocuk, kardeş istedi diye bebek sahibi olmayı istemek yanlıştır. Zira çocuk, kendisinin ikinci plana atıldığını düşünebilir ve kardeşini istemeyebilir. Bu zor durumda kalan anne böylece çocuktan tutarlılık beklemek yerine, karşısındakinin çocuk olduğunu unutmamalıdır. Büyük çocuğun kardeş istemesi aile tarafından olumlu yönde kullanılabilir ve çocuk kardeşinin doğumu öncesinde hazırlandığında, adapte olma süreci daha kolay olabilir.

Çocuğunuz kardeş fikrine hazır mı?
Çocuğunuz kardeş fikrine hazır mı?

Her kardeşin birbiriyle kavga ettiğini de unutmayalım. Aileler kardeş kavgalarında taraf tutmamalıdır, her ikisinin de çocuk olduğunu düşünerek yaşlarından büyük davranmalarını beklememelidir. Ayrıyeten küçük kardeşe aşırı müsamaha gösterip büyük kardeş kısıtlanmamaldırı, büyük kardeş dışlanmışlık hissi yaşayabilir. Küçük kardeş için bakım gerektiren bazı durumlar büyük kardeşe açıklanmalı ve bu davranışın kendisinin sevilmediği şeklinde yanlış anlaşılmasına mani olunmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir