Çocuğunuzun Bilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Dünyaya anne ve babaya tapan bir çocuk gözü ile baktığınızda, anne ve babanın her şeyi bildiği ve her zaman doğru olduğu kanısına varırsınız. Kısaca, onlar kusursuzdur. Dünyada biraz daha uzun vakit geçirmiş olanlar, bunu sadece bir hayal olduğunu bilir. Aramızdan en iyilerinin bile zayıflıkları ve hataları ile böyle bir kategoriye giremeyecekleri apaçık ortadadır.

Çocuklar bunu ne kadar erken öğrenirlerse o kadar iyi olur. Çünkü büyüklerin de, (hatta annenin, babanın, büyükanne veya büyükbabanın, hatta öğretmeninin) hata yapabileceğini öğrenen çocuklar, kendilerini büyürken daha hür hissedecek ve hata yapma korkusu olmadan hayatın risklerine göğüs gerebileceklerdir.Çocuğunuzun Bilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Çocuğunuza bu dersinde yardımcı olabilmek için:

* Çocuğunuzdan kusursuz olmasını beklemeyin. Ondan yapabileceğinden fazlasını istemeniz, özgüveni zedeleyebilir. Beklentileriniz (davranış, yetenek, anlama) sadece onun yaşına değil aynı zamanda karakter yapsına da uygun olmalıdır. Yalnız bu, sizin ondan bir şey beklememeniz veya normalden daha basit şeyler beklemeniz gerektiği anlamına gelmemelidir. Kendilerinden hiçbir şey beklenmeyen çocuklar, kendilerini disipline edemez, zorluklara karşı koyamaz ve risk alamazlar. Beklentisiz yetiştirilmiş bir çocuk, egosunu tatmin edici fırsatlardan yoksun bırakılmış demektir ve bu tip çocuklar hayatta hak ettikleri başarıya ulaşamazlar.

* Başkalarından da kusursuz olmalarını istemeyin. Etrafınızdakilerin kusurlarını kabul edin. Kocanızın (tuvalet kapağını indirmeyi unutuyorsa, veya diş macununun kapağını kapatmıyorsa) bazı kusurlarını hoş görün. Bu aynı zamanda sizin beraber çalıştığınız insanlar, sizin için çalışanlar, postanedeki, bankadaki ve süpermarketteki çalışanlar ve çevrenizdeki herkes için geçerli olmalıdır. Bu şekilde davranmanız aşırı yeteneksizliği, pasaklılığı her zaman kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez, fakat insanlara karşı hoşgörü ve sabır göstermemiz gerekir. Çünkü en iyilerimiz bile hata yapar veya kötü bir gününde olabilir.

*Kendi hatalarınızı çocuğunuzdan saklamayın. Çocukların, anne ve babanın hata yapabileceğini ve yaptıkları zaman da açıkça itiraf edebileceklerini görmeleri büyük önem taşır. Eğer siz ona gereğinden fazla kızarsanız veya söz verdiğiniz bir şeyi yapmazsanız ondan açıkça özür dilemeniz gerekir.

* Kendinizden hatasız olmayı beklemeyin. Hatasız anne baba yoktur. Standartlarınıza, beklentilerinize ulaşamadınız diye kendinizi suçlamayın. Unutmayın; siz sadece bir insansınız. Her anne baba hata yapar ve çoğumuz bazen birçok hata yaparız. Hatalarımızı anlamamız, onlardan ders almamız ve hayata devam etmemiz daha doğru olacaktır.

* Çocuğunuzun yaptığı hataları tamamen affedin. Koşulsuz anlayış gösterin, kabullenin. Sevginizi sakınmayın, saklamayın; aksi taktirde çocuğunuzu başarısızlığa itersiniz. Tabii bazen yok edici, kırıcı hatalara sinirlenebilirsiniz, bu sadece insanca bir davranıştır. Çocuğunuzun, böyle durumlarda dahi sevginizi ondan esirgemediğinizi bilmesini sağlayan.

* Sizin onun hakkında mükemmeliyetçi beklentiye sahip olmadığınızı bilmesinin, onu başarısız biri yapacağından korkmayın. Aslında, bunun tam tersi gerçekleşir. Hata yapmayı göze alabilen, mükemmel olma baskısını üzerinde hissetmeyen çocuklar, gerçekten de diğerlerinden daha başarılı olurlar. Yanlış yapma riskini göze alarak büyüyen çocuklar, ileride kendileri için daha iyi şeyler hissederler, bundan dolayı da depresyon ve madde bağımlıkları gibi sorunlar çok daha az ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir