Çocuk Ağlamalarındaki Çeşitlilik

Çocuk Ağlamalarındaki Çeşitlilik

Anne ve babalar bazı bebeklerde içli veya tiz ağlamalar olduğunu bilirler. Diğer bebeklerin ise daha az rahatsız edici ağlamaları olduğu görülmektedir. Araştırmacıların yaptıkları geniş çaplı incelemeler sonucunda anne-babaların bu gözlemlerini doğrulamışlardır.

Çocuk Ağlamalarındaki ÇeşitlilikDown sendromlu, ensafalit (beyin iltihabı), menenjit (beyin zarı iltihabı) ve çoğu beyin hasar tipini kapsayan tıbbi anormallikleri olan birçok bebek grubu farklı seste ağlar. Yaılan son çalışmalar fiziksel olarak normal fakat gününe göre küçük ya da erken doğan bebekleri gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışmanın riskli hamilelik sonucu sonradan problemlerle karşılaşma ihtimali olan bebeklere kadar genişletmiştir. Bu bebekler, tipik olarak düşük riskli bebeklerde duyulan, normalden ayrılabilen ağlama sesleri çıkartırlar. Özellikle bu tür yüksek riskli bebeklerin ağlaması daha rahatsız edici ve içli niteliktedir. İlginç bir şekilde kolik ağrısı (gaz sancısı) olan bebeklerin ağlamaları da aynı niteliktedir.

Çocuk Ağlamalarındaki Çeşitlilik

Bebeğin ağlaması nörolojik bütünlüğün bazı temel görünümlerini yansıtabilmesi kanısıyla, ağlama sesinin tanısal bir test olarak kullanılıp kullanılmayacağını merak edilmiştir. Örneğin, bir grup yüksek riskli bebeğin ağlama seslerinin seviyesinden ya da tizliğinin ölçümünden ilerideki zihinsel fonksiyonları tahmin edilebilir mi? Cevap, “Evet.” gibi görünüyor. Yaşamının ilk günlerinde daha yüksek ses seviyesine sahip, erken doğmuş bebeklerin yaklaşık beş yaşındaki IQ (zeka) testinde daha düşük puan aldıkları görülüyor. Bütün bu gruplarda ses seviyesi ne kadar yüksekse ağlama ne kadar tizse çocuğun motor gelişimi veya daha sonraki IQ’su o kadar düşük olur.

 

Çocuk Ağlamalarındaki Çeşitlilik
Çocuk Ağlamalarındaki Çeşitlilik

Sonuç olarak böyle tiz ve yüksek sesli ağlamanın yeni doğan bebeklerde fiziksel bir problemin belirtisi olduğu tespitinin doktorlar tarafından kullanılması mümkündür. Ayrıca bu tespit, düşük ağırlıklı bebekler gibi yüksek risk taşıyan bebeklerdeki uzun vadeli sonuçların daha doğru tahmin edilebilmesi için de kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir