Çocuklar İçin Sanatsal Faaliyetlere Başlangıç

Bir çocuk mum boyaları tutabiliyorsa, boyamak ya da en azından karalamak için yeterli derecede büyümüş demektir. Fırsat verilip bazı şeyler gösterildiğinde sizin çocuğunuz da bu iş için yeteri kadar büyük olduğunu kanıtlayabilecektir.

Çocuğunuz belki de boya yapmanın heyecan verici yeni bir tecrübe olduğunu keşfedecektir. Fakat bu heyecanı sınırlamak hemen hiç mümkün olmadığından, duvarları, yerleri, kitapları, mobilyaları boyamak ve boyayı ağzına götürmek gibi davranışlarda da bulunacaktır. Bu nedenle sanat denemelerinin sizin gözetiminiz altında olmasında yarar vardır. Ona kurşun kalem ya da tükenmez kalem, vermeyin çünkü elinde bir kalemle düşen bir çocuğun gözünü veya cildini yaralama riski daha fazladır. Mum boya verirseniz diğerlerinin neden olabileceği kazaları önlemiş olursunuz. Boyaları kağıttan kaldırıp ağzına doğru yönlendirdiğinde hemen araya girin ve şöyle söyleyin; “Mum boyalar boyamak içindir, yemek için değil.” Bunuda müdahaleyi gereken sıklıkta uygulayın, ama eğer çocuğunuz boyamayı değilde mum boyayı ağzına sokmayı inatla istiyorsa “sanat dersine” son vererek onu besleyin.

Çocuğunuz, bütün dikkatinize rağmen boyadan bir parçası ısırabilir veya duvarları boyayabilir; bu nedenle, çocuğunuz için satın alacağınız boyanın zararlı bir madde içermediğinden ve temizlenebilir olduğundan emin olun. Arada bir çizmek için eline kurşun kalem alıp onu ağzına götürecek diye korkmayın, Çünkü artık bu kalemler kurşun veya zehir ihtiva etmeyen malzemelerden yapılıyor. Kalın mum boyalar daha dayanıklıdır ve çocuğunuzun minik eli için daha uygundur; ancak daha büyük çocuklar için ince mum boyayı tercih edebilirler. Geniş ve ucuz bir kağıt bu genç sanatçı için idealdir, böylece eserin kağıdın sınırlarını aşmasını önlemiş olursunuz. Kullanılmış dosya kağıtlarını; zarfları, boyaması için kendisine verin. Siz de, aslında çöpe atılmak üzere ayrılmış bu kağıtları dönüşümlü olarak kullanmış olursunuz. Kağıdı yere, iskemlesi ne veya bir masaya bantlamanız, çizim sırasında kağıdın kaymasını ve işi zorlaştırmasını önler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir