Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?

Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?

Okul öncesi dönemde çocuklu aileler için Yaz tatilini nasıl değerlendirelim? sorusunun cevabı, çoğunlukla güneyde bir tatil beldesi oluyor. Peki, tek seçenek bu mu? Yaz tatili uzun. Bu nedenle yaratıcı pek çok seçenekle çocukların gelişimine katkıda bulunmak mümkün…Eğitimciler yeni nesil annelere okul öncesi çocukların sağlıklı gelişimi için tatilde yapılabilecekleri şöyle anlatıyor:

Çocukları doğa ile iç içe büyütmeliyiz

Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?Okul öncesi yaşta çocuğa sahip olan aileler doğal olarak, çocukları ile rahat edebilecekleri denizi, kumu güzel olan tatil beldelerini seçiyorlar, evet bu da bir ihtiyaç belki ama, yine de tek tip tatil programı yapılmamalı. Aile bağlarının güçlendiği doğayla iç içe gerçek deneyimlerle dolu bir tatil, çocukların sağlıklı gelişimi için daha değerli olduğu gibi onların da daha fazla keyif alacağı, yaşamı ve özgürlüklerini keşfedecekleri bir ortam sunar. Çocukların henüz küçük yaşlarından itibaren doğa ile iç içe olmaları önemli. En az 5-10 çeşit ağacı tanıyabilmeleri, yenebilen otlarla yenmemesi gereken otları ayırt edebilmeleri ve doğadaki küçük canlılardan korkmamayı öğrenmeleri gerekiyor.

Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?

Sizin yaratıcı olmanız, çocuk için önemli!

Sağlıklı nesiller yetişmesi için çocuklar oyun ve sevgi ile büyümeli. Oyun, zihinsel gelişimin aynası olan hem sosyal becerilerin hem duygusal gelişimin öğrenildiği çocukluk döneminin en keyifli anlarıdır. Evde oyuncakları ile oynayan çocuklara her gün farklı küçük sürprizler hazırlanabilir. Bir gün çarşaftan yaptığınız çadır, başka bir gün leğenlere doldurduğunuz su, odadan odaya gerdiğiniz ipin üzerine dizdiğiniz renk renk mandallar; hazır aldığınız çadırdan da, plastik şişme havuzdan da daha değerli. Sizin yaratıcılığınız çocuğunuzun hayal gücü için önemlidir. Düşünsenize bir sürü paralar verip çok istedi diye oyuncaklar alıyorsunuz, ama paketini açana kadar hevesi bitiyor. Çünkü kolay elde edilen her şey için bu böyledir, insanın doğasında var bu. Halbuki çarşaftan yaptığınız çadır bozulur, tekrar tekrar yapmak gerekir, hazır olan çadır ise hep aynıdır, çocuğa hiçbir katkısı yoktur.

Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?Yapılan son araştırmalara göre çocukları 0-3 yaş arasında televizyondan tamamen uzak tutmak sonrasında ise kontrollü seyrettirmek gerekiyor. Şimdilerde ise yemek yediğini bile bilmeden elindeki cep telefonundan ya da tabletinden çizgi film seyrediyor çocuklar. Bu da sağlıklı gelişim göstermelerine ket vuruyor maalesef.

Özbakım becerileri için en doğru zaman

Tuvalet eğitimi için en doğru zamanın yaz tatili olduğu unutulmamalı. Sıcak havada deniz kenarında bu eğitime başlamak hem anne hem çocuk için daha kolay olur. Burada önemli olan sabırla, devamlılığı sağlamaktır. Ayrıca tuvalet eğitimi kesinlikle ailede verilmelidir. Anaokullarında tuvalet eğitimi verilmez, yalnızca bu eğitime yeni başlamış olan anne desteklenir.

Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?
Çocuklar için verimli tatil nasıl olmalı?

Babalar da çocukların spor kültürü ile büyümelerine katkıda bulunabilirler. Yürüyüş, koşu, bisiklet, top oynama, küçük bir tepeye tırmanma gibi çocukların yaşına uygun birlikte yapılacak sporlar kaliteli zaman geçirmek için idealdir.

Yazar: Eğitimci
Sema Kızılkaya Sever

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir