Çocuklara Sabırlı Davranmanın Yolları

Çocuklara Sabırlı Davranmanın Yolları

Sabrı öğrenmenin temelinde durumları gözünüzde çok büyütmemek ve aceleye getirmemek yatıyor. Sakinlik beraberinde sabrı getireceğinden; telaş da haliyle sabrı bir o kadar uzaklaştırır. Çocuk büyütürken anne ve babaların en çok ihtiyaç duydukları şey sabırdır.

Çocuklar her zaman çok hızlı giyinmezler, siz telefondayken sessiz olmazlar, ellerini yıkamaktan hoşlanmazlar. Sizin sabrınız da tükeniverir ve sesiniz yükselmeye başlar bu davranışlar karşısında sabırlı olmak gerekmektedir.

Çocuklara Sabırlı Davranmanın Yolları

Çocukluğun hemen hemen her aşaması anne babalar için zorlayıcı ve yıpratıcı bir takım süreçlerden oluşur.Bu süreçlerde çocukla sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurabilmek hem önemlidir, hem de çocuklar için doğru model olunabilmesi açısından gereklidir.Anne ve babaların çocukları üzerinde disiplin kurmaları kadar zor birşey olmasa gerek.

Anne babalar nedense disiplinin sadece çocuklar için gerekli olduğunu düşünürler.Oysa bu çok yanlış bir düşüncedir disiplin demek düzen demektir.Çocuklarınızın tertipli düzenli olmalarını isteyen anne babalar önce kendi yaşantılarını bir düzen içerisine koymalıdırlar.Unutulmamalı ki çocuklar için en iyi örnek anne ve babalardır.
Ancak anne babalar, bazen bu farklılıkları göz ardı eder ya da fazla da düşünmezler. Sonuçta da ya başka ailelerin disiplin anlayışlarını kendi ailelerine kopyalarlar ya da kendi ailelerinden gördüklerini ya da eş, dost ve arkadaşa danışarak öğrendiklerini ya da okuyup beğendikleri yaklaşımları aile sistemlerine uygunluğuna bakmaksızın uygulamaya kalkarlar.

Ev içerisinde tüm sorumluluk ve görevleri kendi üzerinize almanız çocuğunuz için olumsuz bir örnek oluşturacaktır. Eşinizle birlikte iş paylaşımı gerçekleştirmeniz çocuğunuza sorumluluk, paylaşım ve yardımlaşma gibi değerlerin önemini göstermekte işe yarayacaktır. Özellikle sürekli çalışan bir anne ve sürekli oturan bir baba figürü çocuklar üzerinde kötü izlenimler bırakmakta ve bencil, içine kapanık bir kişiliğin gelişmesine neden olmaktadır.

Çocuğunuzun yapmak istedikleri veya sizden talepleri olacaktır. Gerçekleştirmek istedikleri şeylerde çocukları engellememek ve yaptıklarının sonuçlarını görmelerini sağlamak özgüvenleri ve problem çözme yetenekleri konusunda onları geliştirmektedir.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir