Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

On iki aylıkken lazımlık kullanmanın yeniliği ve onun yaşı nedeniyle daha uyumlu davranışları sizin için işleri çok kolaylaştırmıştı. Bu yenilik hevesi maalesef sona erdi ve artık eskisi gibi uzlaşmacı değil, yine yaşı nedeniyle tam tersi, her şeye karşı bir tavır içerisinde. Belki de, tuvalet eğitimini o değil, ihtiyacı olduğu her an (yemeklerden sonra, ıkındığını işittiğiniz anda veya uykudan uyanır uyanmaz) lazımlığını altında tutarak siz öğrendiniz. Şimdi de o,  yaşı itibari ile, idare edilmek istemiyor. 

Size karşı gelmeye programlanmış olduğu yaşta çocuğunuzu kontrol altında almaya kalkmanız, ikiniz için de başarısızlığa ve sıkıntıya yol açar. Bu durumda aksi ve ters tutum, umursamaz bir tavırdan daha az işe yarayacaktır. Hatta sizin zorlayıcı tavrınız kabızlığa yol açacak ve çocuğunuz ipleri elinde tutmak için anlaşmazlığın temelinde yatan meseleyi bırakmayarak kendine saklayacaktır. 

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Olumsuzluklar üzerinde kafa yoracağınıza, bu işe biraz erken başladıınızı kendinize itiraf edin. Hiçbir şey söylemeden, ses çıkarmadan bu meseleyi iptal edin. Bu arada çocuğunuza tuvalet kullanmanın altında yatan gerçek nedeni anlatmaya çalışın. Sizin ve ailedeki herkesin (bak anne, baba, ağabeyin…vs) tuvaleti kullandığınızı anlatın, hatta siz tuvaletteyken onu yanınıza Çağırın ve sizin de bu işi yaptığınızı ona gösterin. Arada bir bez kullanmayan büyük çocukları gösterin (bez kullandığı için kendisinin hala bebek gibi davrandığını söylemeyin) ve büyüyünce kendisinin de bez kullanmayacağını söyleyin. Onun lazımlığını hazır bulundurmaya devam edin. Eğer kullanmak isterse kullansın, istemiyorsa hazır olana kadar bekleyin. Bu aylar, bir yıl, belki de daha uzun sürebilir. 

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?Çocuğunuz her bezini kirlettiğinde hemen değiştirmesini istiyorsa bu onun tuvalet terbiyesine hazır olduğunun bir göstergesi değildir.. Onun sadece bezinin değiştirilmesini istemesi bu işe hazır olduğu anlamına gelmez. Bu sadece onun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren işaretlerden bir tanesidir. Tuvalet eğitimine hazır olması için bütün işaretlerinin mevcut olması gerekir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda; çiş yapmak ile ilgili onun ve sizin rahat kullanabileceğiniz işemek, su dökmek, şır yapmak gibi herhangi bir terimi kullanabilirsiniz.

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?
Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir