Çocuklara yasak koymak doğru mu?

Çocuklara yasak koymak doğru mu?Çocuklara yasak koymak

İyi yasaklar çocuğa içinde istediğini yapabileceği bir çerçeve çizer. Bu çerçeve olmadan çocuğun yaşaması düşünülemez. Kötü yasaklarsa, onun kişiliğini zedeleyecek, zorlama ve isteği dışındaki yasaklardır. Bu, onu sırf ebeveynlerini mutlu etmek için boyun eğen pasif ve mutsuz biri haline getirir. Çocuklara yasak koymak ne kadar doğru? Dilerseniz “Çocuklara yasak koymak” ile ilgili günlük hayattan birkaç durumla örnek verelim.

Çocuklara yasak koymak doğru mu?

Uyku
Uykusu olmayan bir çocuktan uyumasını bekleyemeyiz, ancak ona belirli bir saatte odasına gitmesini söyleyebiliriz. Uykusu yoksa, oyun oynayabilir, ardından uyur; ancak burada önemli olan kural bir kez odasına gitti mi bir daha oradan çıkmamasıdır.

Yemek

Çocuklara yasak koymak doğru mu?
Çocuklara yasak koymak doğru mu?

Aç olmayan bir çocuktan yemek yemesini ya da nefret ettiği bir yemeği illa ki yemesini isteyemeyiz. Kendi damak tadını bilecek ve açlığını hissedebilecek yaşa gelmiştir. Ancak her gün dört başı mamur sofra kurmak ve önüne restoran ayarında yemekler koymakla da yükümlü değiliz. Eğer bir yemeği beğenmezse, sofrada bulunan diğer yiyeceklerle yetinebilir.

Giyim
Ergen bir çocuk kendisine satın alınacak bir kıyafetin şekline ve rengine karar verebilir. Ancak yetişkin de geçmemesi gereken fiyat aralığını belirleme hakkına sahiptir.

Ders
Çocuğunuz artık kendi ders hazırlığını yapma yaşına gelmiştir. Saat kaçta ödevlerini yapacağına, hangi konudan başlayacağına kendi karar verebilir. Ebeveyn burada sadece banyo yapmak veya yemek yemek için belli bir saate kadar ödevlerin hepsinin bitmiş olması gerektiğini söyleyebilir.

Çocuklara yasak koymak doğru mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir